Facebook Google+ Twitter

Poselskie projekty dotyczące in vitro do podkomisji nadzwyczajnej

Na wspólnym posiedzeniu komisji zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny odbyło się wczoraj pierwsze czytanie dwóch projektów ws. in vitro. Zgłosili je posłowie lewicy, a komisje zdecydowały o ich skierowaniu do podkomisji nadzwyczajnej.

Posłowie Lewicy Grzegorz Napieralski (L) i Marek Balicki (P) na specjalnym posiedzeniu Klubu Poselskiego Lewicy dotyczącym medycznych aspektów wykonywania metody in vitro / Fot. PAPAż sześć projektów ustaw dotyczących zapłodnienia in vitro wpłynęło do tej pory do laski marszałkowskiej. Sejm odrzucił już projekt obywatelski zgłoszony przez komitet "Contra In Vitro", który zakładał całkowity zakaz stosowania tej metody. Pozostałe propozycje uregulowania kwestii związanych z in vitro to projekty poselskie. Cztery z nich zostały jednak zwrócone do autorów z powodu uwag formalnych, które dotyczyły przede wszystkim niezgodności z prawem unijnym. Jeden z nich, przedłożony przez posła Marka Balickiego, został już poprawiony i wraz z kolejnym, szóstym projektem autorstwa posłów lewicy, trafił dziś pod obrady połączonych komisji zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny.

Projekt ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów autorstwa byłego ministra zdrowia w rządzie SLD - PSL, a obecnie posła niezrzeszonego, Marka Balickiego podpisało kilkunastu parlamentarzystów lewicy oraz Kazimierz Kutz z PO i kilku posłów niezależnych. Głównymi założeniami proponowanej ustawy jest zgoda na tworzenie i zamrażanie wielu zarodków, stworzenie licencji dla lecznic dokonujących in vitro oraz powołanie centralnego rejestru dawców i biorców komórek rozrodczych. Projekt zakazuje płatnego pośrednictwa umożliwiającego zastępcze macierzyństwo oraz handlu komórkami.

Drugi procedowany dziś projekt, który złożony został jeszcze przez byłą posłankę lewicy, a obecnie eurodeputowaną Joannę Senyszyn wraz z grupą polityków SLD, również w sposób liberalny dopuszcza stosowanie in vitro. Wnioskodawcy proponują jednak zagwarantowanie finansowania tej metody przez Narodowy Fundusz Zdrowia i tłumaczą to możliwością wyrównania szans na poczęcie dziecka przez mniej zamożnych obywateli.

Jak można było się spodziewać, oba projekty wzbudziły emocje parlamentarzystów z wszystkich partii. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości opowiedzieli się za odrzuceniem obu ustaw już w pierwszym czytaniu. Swoją decyzję argumentowali m.in. tym, że przepisy wprowadzą możliwość likwidowania zarodków ludzkich, umożliwią dostęp do in vitro homoseksualistom, pozwolą na dokonywanie selekcji genetycznej i praktyk eugenicznych. Jedynie posłanka Joanna Kluzik - Rostkowska opowiedziała się za tą metodą leczenia bezpłodności oraz za jej finansowaniem przez NFZ. Projektów ustaw bronili posłowie lewicy. Podkreślali, że zapłodnienie in vitro jest w Polsce faktem od wielu lat i wymaga stosownych uregulowań prawnych oraz, że decyzję o dokonaniu moralnego wyboru, jaką metodę leczenia bezpłodności wybierają należy pozostawić obywatelom. Przedstawiciele PO i PSL byli podzieleni w swoich opiniach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Podobnie jak Pani Jadwidze, nie wydaje mi się, by rzecz tyczyła spraw społecznych a moralnych. Jak słusznie zauważa Pan Mariusz. Posłowie rzeczywiście bardziej powinni zająć się sprawami naprawdę społecznymi i gospodarczymi. A oni wciąż o duchu! A tak naprawdę, to wydaje mi się, że wciąż żartują i "jaja sobie robią".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo. To ich walka życia! Może robią to z miłości? Nigdy tego się nie dowiemy, ale winni jesteśmy im szacunek, bo prawa, które ustanowili, częściej poprawiają jakość życia społecznego. W życiu potrzebujemy wolnej woli, którą otrzymaliśmy od Boga. Czy Bóg nakazywał ją ograniczać? Moim zdaniem działalność księży powinna polegać nie na zabranianiu prawnym takich możliwości, a na przekonywaniu społeczeństwa do swoich racji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że żadna ustawa w tym temacie nie zadowoli wszystkich, nawet samych zainteresowanych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja uważam,że in vitro należy się tym rodzicom,którzy nie mogą mieć dzieci.Dlaczego kler zabrania nam posiadania dzieci.Dziecko z in vitro nie jest gorsze od innego .

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.03.2010 12:06

Może obcowanie z pięknym obrazem w tle /na fotografii/ rozjaśni i usprawni politykom myślenie. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

A po korytarzach sejmowych krąża "lobbysci" w sutannach i pilnują praw kościelnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie spieszno posłom. Jak zwykle gdy kwestie dotyczą ważnych interesów społecznych. Ciekawe ile jeszcze kadencji będziemy czekali na regulacje prawne. Tymczasem z komisji do podkomisji...Do wyborów nie spodziewam się konkretów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.