Facebook Google+ Twitter

Posiadanie kota zwiększa zagrożenie zarażenia toksoplazmozą?

W naszych czasach często słyszy się o wielu zagrożeniach. Przyjrzyjmy się zwierzętom i groźnej chorobie - toksoplazmozie.

CC 2.0 / Fot. Mark SebastianToksoplazmoza to pasożytnicza choroba zwierząt (najczęściej wystepuje w organizmach kotów) i ludzi, którą wywołuje pierwotniak toxoplasma gondii. Na tę chorobę najczęściej zapadają koty, psy, szczury, bydło, świnie i owce.

Ludzie mogą się nią zarazić m.in. spożywając surowe i niezbadane mięso oraz wodę z oocystami. Realne zagrożenie stanowi ona dla kobiet w ciąży, ponieważ może doprowadzić do poronienia lub do urodzenia dziecka z upośledzeniem. Wiele kobiet rezygnuje z posiadania kota, psa czy innego zwierzęcia, gdyż woli nie ryzykować. Jest to jednak złe podejście. Gdy mamy
kota lub inne zwierzę domowe, hodowlane, nasz organizm uodparnia się na tego pasożyta.

Z przeprowadzonej ankiety w 2010 r. przez internautkę Sasurnet w portalu zapytaj.com.pl, wynika, że 30 proc. pytanych osób uważa koty za jedyne źródło toksoplazmozy. 6 0proc. nie boi się ich trzymać w domu (10proc. nie ma zdania). Nie każdy kot jest nosicielem pasożyta, można to sprawdzić u weterynarza przeprowadzając odpowiednie badania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.