Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

375 miejsce

Posiadasz narkotyki na własny użytek? Możesz uniknąć kary

  • B P
  • Data dodania: 2011-12-10 14:37

9 grudnia weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, znosząca nakaz karania użytkowników narkotyków za posiadanie chociażby najmniejszej ilości substancji odurzających.

This file is licensed under the Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0 / Fot. File Upload Bot (Magnus Manske)Tym samym można powiedzieć, że został zakończony trwający od ponad 11 lat eksperyment polegający na karaniu za posiadanie nawet śladowych ilości narkotyków. Należy podkreślić, że był to eksperyment nieudany. Polityka strachu nie wpłynęła na zmniejszenie konsumpcji narkotyków. Podwyższyła jedynie statystyki policji odnośnie wykrywalności przestępstw związanych z ich posiadaniem, przy czym wskaźniki pozostałych wykroczeń z zakresu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 2000 r. pozostały na nie zmienionym poziomie bądź obserwuje się niewielkie wahania ich wykrywalności na przestrzeni lat 1998 do 2007.

Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (ang. EMCDDA) z 2008(1) roku wskaźnik zatrzymań z art. 62 i art. 48 wzrósł z 1380 w 1998 roku do 31260 w roku 2007. Nadmienić należy, że w przypadku marihuany ponad połowa przypadków dotyczyła osób, które posiadały do 1 grama tej substancji, czyli ilości uznawanej przez niektóre państwa europejskie za dawkę przeznaczoną na użytek własny (2).

Obecnej ustawie, jak czytamy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości(3), przyświeca zasada „przede wszystkim leczyć”, a jednym ze szczegółowych celów jest zmniejszenie „wskaźnika kryminalizacji osób używających narkotyki
oraz kosztów społecznych i indywidualnych związanych z tą kryminalizacją”. Na ławę sądową bowiem dotychczas częściej zamiast prawdziwych przestępców trafiały osoby uzależnione, bądź eksperymentujące ze środkami odurzającymi. Osoby, które na co dzień prawidłowo realizowały swoje role społeczne, a których cele i plany życiowe mogły być łatwo przekreślone w wyniku zostania zatrzymanym przez policję za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.