Facebook Google+ Twitter

Posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli zakończone

Ustalenie zasad ograniczających wysokie premie i bonusy dla pracowników banków oraz dyskusje na temat redukcji gazów cieplarnianych to tylko niektóre z kwestii poruszanych na unijnym szczycie, w którym wziął wczoraj udział premier Donald Tusk.

Najważniejszą i przychylną dla Polski podczas posiedzenia Rady Europejskiej była rozmowa na temat zmian w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Uczestnicy szczytu zgodzili się z polskimi postulatami, by nie zmniejszać Rady Nadzorującej MFW. Według Donalda Tuska zmniejszenie liczby członków RN będzie oznaczało pomniejszenie roli Europy, w tym Polski, w decyzjach Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Szefowie 186 państw zgodzili się, że MFW powinno pełnić rolę globalnej instytucji regulacyjnej i koordynującej.

Drugą ważna kwestią także dla Polski były kwestie dotyczące nadzoru i regulacji na rynkach finansowych. "Nie było sporów wokół propozycji odgórnych zasad, które ograniczą bardzo wysokie premie, bonusy i nagrody dla szefów i pracowników instytucji finansowych, głównie banków"- mówił szef polskiego rządu. Premier zaznaczył, że wynagrodzenia powinny być takie same we wszystkich 186 krajach należących od 29 czerwca 2009 roku do MFW.

Liderzy państw Rady Europejskiej rozmawiali także na temat porozumienia klimatycznego, w tym wkładu UE do globalnego systemu przeciwdziałania zmianom klimatycznym, unijnego podziału zobowiązań dotyczących ochrony środowiska oraz kryteriów określania obowiązków poszczególnych krajów w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Kolejny szczyt Rady Europejskiej już w październiku.

Źródło: premier.gov.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.