Facebook Google+ Twitter

Posiedzenie Sejmu: obradują m.in. o prawach zwierząt i płacy minimalnej

W czwartek 15 września, rozpoczęło się ostatnie w tej kadencji, posiedzenie Sejmu. Obrady potrwają dwa dni. Posłowie zapoznają się z raportem końcowym z prac komisji śledczej ds. nacisków. Ciekawie też zapowiadają się obywatelskie projekty zmian.

 / Fot. PAP/Jacek TurczykJak poinformował marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna na portalu gover.pl: "Dwudniowe posiedzenie będzie bardzo intensywne, ale tak musi być, posłowie mają dużo sprawozdań do przyjęcia". Zapowiedział również, że "podczas obrad nie wystąpi minister finansów Jacek Rostowski". Klub SLD domagał się wygłoszenia przemówienia na temat strefy euro, ale zapewne nastąpi to już w następnej kadencji Sejmu.

Sejm zajmie się w pierwszej kolejności zmianami w systemie oświaty. Jego celem jest odtworzenie stanu sprzed reformy, co spowoduje zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków oraz obowiązku przedszkolnego dla 5-latków. Zmiany w systemie oświaty, mają również za cel ograniczenie likwidacji szkół, poprzez wprowadzenie do ustawy zapisu o konieczności ustalania przez samorządy sieci publicznych szkół i przedszkoli, w porozumieniu z kuratorem oświaty.

Posłowie uzyskają również wgląd do raportu końcowego z prac komisji śledczej ds. nacisków. Do raportu wysunięto trzy zdania odrębne, a w przyjętym raporcie komisji, znalazło się również stwierdzenie o nielegalnych naciskach.
Posłowie zajmą się również projektami obywatelskimi. Pierwszy z nich dotyczy ustawy o zachowaniu przez państwo większościowego pakietu akcji Grupy Lotos SA. Następny - projektu ustawy o ochronie zwierząt.

Ma on na celu zakazanie trzymania psów na uwięzi ponad 12 godzin i na łańcuchu krótszym niż 3 metry, wykorzystywania zwierząt w cyrku. Zaostrza również kary za znęcanie się nad zwierzętami. Trzecim projektem obywatelskim, przedstawionym na ostatnim posiedzeniu Sejmu, będzie projekt zmian w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Głównym jego założeniem jest, by nastąpiło powiązanie płacy minimalnej, ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej, oraz taki jej wzrost, aby najniższa pensja stanowiła 50 proc. przeciętnej płacy.

W drugim dniu obrad, Sejm zapozna się ze sprawozdaniem Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2010 roku. Ostatnim punktem będzie wgląd do sprawozdania z działalności Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa w ubiegłym roku.

Źródło:
Gover.pl
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Nic nie szkodzi.
1.Wszystkie psy w okolicy u mnie mają dłuższe smycze.
2. Nie ma tam nic o przywiązanych na chwilę, więc to nie podpada pod zakaz. :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety Senat nie zaproponował zmiany nielogicznych zapisów ustawy o ochronie zwierząt:
- ustawa stanowi, że zwierzęta nie mogą być trzymane na uwięzi krótszej niż 3 metry i nie odróżnia smyczy od łańcucha przy budzie, a więc smycz od 1 stycznia 2012 roku nie może być krótsza niż 3 metry,
- ustawa nakazuje każdemu obywatelowi zgłaszanie policji, straży itd. przypadków zwierząt porzuconych, a szczególnie przywiązanych i nie robi wyjątku dla psa przywiązanego przed sklepem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No. :) Zwłaszcza niech zwierzątkom los poprawią. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.