Facebook Google+ Twitter

Posłowie do Parlamentu Europejskiego o wynikach szczytu w Brukseli

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2008-10-17 23:44

Zakończony w czwartek szczyt Unii Europejskiej w Brukseli jest sukcesem Polski - uznali uczestniczący w piątkowej debacie w Poznaniu posłowie PO i PiS do Parlamentu Europejskiego. Fakt, że decyzja o warunkach ograniczenia emisji dwutlenku węgla będzie zapadać jednomyślnie oznacza, zdaniem posłów i biorących udział w konferencji ekspertów, że większość państw UE nie będzie mogła narzucić Polsce niekorzystnych i kosztownych rozwiązań.

Posłowie Marcin LIBICKI (PiS, UEN) I Filip KACZMREK (PO, EPL-ED) spierali się jednak o to, czy położenia Polski nie utrudniła zgoda prezydenta Lecha Kaczyńskiego w marcu 2007 roku na ogólne cele tzw. pakietu klimatycznego - zbioru dyrektyw mających zahamować ocieplenie klimatu.

Poseł Kaczmarek przekonywał, że zgoda prezydenta skomplikowała sytuację negocjacyjną Polski; zdaniem posła Libickiego decyzja z marca 2007 nie przesądzała szczegółowych rozwiązań, które na obecnym etapie zagroziły drastycznymi podwyżkami cen energii elektrycznej.

Debatę "Parlament Europejski - nowe wybory, nowe zadania" zorganizowało Biuro Informacyjne PE w Polsce, aby zwrócić uwagę na kluczową rolę europarlamentu w podejmowaniu decyzji w Unii Europejskiej. PE jest jedyną unijną instytucją wyłanianą w bezpośrednich i powszechnych wyborach (następne odbędą się 7 czerwca 2007).

Spotkanie w poznańskiej Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa otworzył wiceprzewodniczący PE Marek SIWIEC, podkreślając, że uprawnienia PE wciąż rosną, i że ma on coraz większy wpływ unijne prawo.

"To Parlament uratował kieszenie Europejczyków przed grabieżą, która była dokonywana przez operatorów telekomunikacyjnych" - przekonywał Marek Siwiec. Jego zdaniem właśnie decyzja o ograniczeniu cen rozmów międzynarodowych w telefonii komórkowej, tzw. roamingu, była jednym z przełomowych wydarzeń w historii europarlamentu.

PE będzie także współdecydował o kształcie pakietu klimatycznego.

Debata była okazją do zaprezentowania blisko stu uczestnikom, w tym zwłaszcza studentom poznańskich uczelni, szerokiej gamy uprawnień PE, nie tylko w zakresie polityki energetycznej czy telekomunikacyjnej, ale także rozwojowej, czyli pomocy dla krajów rozwijających się.

Poseł Kaczmarek zwrócił uwagę, że od tej ostatniej zależy w znacznej mierze skuteczność przeciwdziałania konfliktom zbrojnym na świecie, nielegalnej imigracji, terroryzmowi, handlowi ludźmi i narkotykami. Europosel Platformy ubolewał, że Polska wciąż nie dochowała się ustawy o pomocy zagranicznej i polityki rozwojowej z prawdziwego zdarzenia.

Poseł Libicki, autor krytycznego raportu PE o niemiecko-rosyjskim projekcie gazociągu bałtyckiego, skrytykował te państwa członkowskie UE, które nadal łamią solidarność energetyczną Unii zgadzając się na dwustronne umowy z Rosją. "A przecież to solidarność jest podstawą bezpieczeństwa energetycznego" - podkreślił poseł.

Piotr Wolski
attache prasowy
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.