Facebook Google+ Twitter

Posłowie odrzucili projekt PO dotyczący finansowania partii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-02 09:55

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt autorstwa Platformy Obywatelskiej, zakładający zawieszenie finansowania partii z budżetu państwa. Sejm będzie teraz pracował nad projektem SLD, który proponuje, by na czas kryzysu obciąć subwencje dla największych partii o prawie połowę, a dla mniejszych o kilkanaście procent. To rozwiązanie akceptują wszystkie kluby.

Za odrzuceniem projektu PO głosowało 221 posłów, przeciw 204, wstrzymał się jeden poseł.

Sprawa, w parlamentarnym gronie, wzbudziła ogromne emocje. Premier Donald Tusk powiedział, że sprzeciw ugrupowań politycznych wobec planów Platformy jest hipokryzją. Szef rządu uważa, że PO jest osamotniona w dążeniu do zmiany mechanizmu finansowania partii politycznych z budżetu, który - jego zdaniem - jest nieuczciwy wobec społeczeństwa. Według Tuska, ci, którzy opowiadają się utrzymaniem dotychczasowego mechanizmu, nie powinni wypowiadać się w sprawie walki z kryzysem i publicznych pieniędzy.

Premier zaapelował o poparcie projektu. Donald Tusk poandto zapowiedział, że w razie odrzucenia wniosku Platformy, jego partia poprze projekt SLD. Premier zaznaczył jednak, że ta propozycja nie jest idealna, gdyż faworyzuje partie, które mają mniejszą reprezentację w Sejmie. Podczas przemówienia premiera posłowie opozycji skandowali nazwisko senatora Tomasza Misiaka.

Kaczyński: obraźliwe wystąpienie

Jarosław Kaczyński powiedział, że sejmowe wystąpienie premiera było obraźliwe i naruszyło powagę Sejmu. Prezes PiS uważa, że przemówienie szefa rządu było karygodne, zwłaszcza w kontekście śledztwa w sprawie finansowania kampanii wyborczej Janusza Palikota. Jarosław Kaczyński złożył wniosek o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów.

Zdaniem Kaczyńskiego celem premiera jest odebranie Prawu i Sprawiedliwosci pieniędzy i ograniczenie w ten sposób jego działalności. Jarosław Kaczyński uważa, że celem projektu jest eliminacja politycznych przeciwników.

Olejniczak: nieprawdziwe zarzuty

Szef klubu Lewica Wojciech Olejniczak uważa, że przemówienie premiera w sprawie finansowania partii politycznych było pełne nieprawdziwych zarzutów pod adresem przeciwników politycznych PO. Szef klubu Lewica zarzucił premierowi, że przez dłuższy czas nic nie robił w kierunku zmiany tych przepisów, a politycy PO pobierali wówczas wysokie pensje z budżetu państwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.