Facebook Google+ Twitter

Posłowie PiS chcą komisji w sprawie śmierci Olewnika

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-10 13:37

Posłowie PiS złożyli wniosek o powołanie komisji śledczej do zbadania okoliczności uprowadzenia i tragicznej śmierci Krzysztofa Olewnika. W projekcie uchwały napisano, że do zakresu działań komisji należy zbadanie prawidłowości działań policji, prokuratury oraz między innymi ministrów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości.

Krzysztof Olewnik został uprowadzony ze swojego domu w październiku 2001 roku, przez dwa lata był przetrzymywany przez porywaczy, po czym we wrześniu 2003 roku, mimo przekazania okupu, został zamorodowany. W uzasadnieniu wniosku o powołanie komisji śledczej posłowie PiS wymienili kilkanaście zaniedbań i nieprawidłowości dotyczących sposobu prowadzenia śledztwa. Są wśród nich nieprawidłowe zabezpieczenie śladów, nie sprawdzenie anonimu wskazującego na porywaczy i lansowanie tezy o samouprowadzeniu Krzysztofa Olewnika.

Wnioskodawcy zwracają też uwagę, że podczas pobytu w areszcie przywódca porywaczy i jeden z morderców popełnili w niewyjaśnionych okolicznościach samobójstwo. Przypominają też zarzuty rodziny Olewników wobec osób sprawujących wysokie funkcje: ówczesnego szefa MSWiA Ryszarda Kalisza i ówczesnego wiceministra sprawiedliwości, a obecnie prokuratora krajowego Marka Staszaka.

Zdaniem posłów PiS powołanie komisji śledczej jest konieczne dla ujawnienia zleceniodawców porwania, wskazania osób odpowiedzialnych za liczne zaniedbania oraz wyciągnięcia wniosków na przyszłość. Posłowie Beata Kempa i Andrzej Dera podkreślili, że chodzi też o przywrócenie wiary w polskie państwo.

Klub PiS zaapelował do marszałka Sejmu i wszystkich klubów o poparcie projektu uchwały. Obecnie w Sejmie pracują dwie komisje śledcze: do wyjaśnienia okoliczności śmierci Barbary Blidy i do zbadania nacisków na organy wymiaru sprawiedliwości w okresie rządów PiS.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.