Facebook Google+ Twitter

Posłowie PiS chcą zakazać reklamy adresowanej do dzieci

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2007-04-12 17:41

Chipsy na cenzurowanym. Reklama niezdrowej żywności i zabawek może być już wkrótce zakazana. Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości rozpoczyna prace nad odpowiednimi przepisami. Wzorują się m.in. na Wielkiej Brytanii, w której od przyszłego roku adresowana do dzieci reklama niezdrowej żywności również będzie niedozwolona.

Reklama niezdrowej żywności i zabawek może być już wkrótce zakazana.- Mamo, kup mi chipsy - Julita Chacińska, mieszkająca w Krakowie mama 3-letniego Michała słyszy taką prośbę niemal codziennie. Martwi się o zdrowie swojego syna, dlatego musi wymyślać coraz to nowe wymówki, żeby ustrzec go od niezdrowego i nadmiernie kalorycznego jedzenia. - Oczywiście najgorzej jest po tym, jak Michał zobaczy jakąś reklamę w telewizji. Zadowolone maluchy pałaszujące żółte krążki sprawiają, że temat "chipsy" nie mija przez najbliższe pół godziny - skarży się młoda matka.

Poseł Tadeusz Cymański (PiS) chce pomóc takim matkom jak ona. - Wraz z grupą posłów z Prawa i Sprawiedliwości zamierzamy doprowadzić do zmiany prawa. - Na całym świecie wzrasta problem otyłości wśród maluchów. Reklama niezdrowej żywności nie pomaga walczyć z tym problemem. Poseł dodaje, że problem jest szczególnie dotkliwy dla tych rodziców, których nie stać na kupowanie drogich prezentów, podczas gdy ich dzieci atakowane są reklamami coraz bardziej wymyślnych i kosztownych zabawek

Projekt jest jeszcze w bardzo wstępnej fazie. Cymański zapowiada konsultacje z ekspertami. Po nich zapadnie decyzja, czy zostanie przyjęty wariant angielski, czyli zakaz reklamy niezdrowej żywności, czy też model szwedzki, obejmujący także zakaz reklamowania zabawek.

W tej chwili w Polsce zakazane jest tylko wykorzystywanie dziecięcych przesądów i lekkomyślności. Mówi o tym ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

W 1999 roku polski parlament wprowadził do ustawy o radiofonii i telewizji całkowity zakaz reklamy adresowanej do dzieci. Przeciwko takim zmianom protestowała branża reklamowa. Ostatecznie nowelizację zawetował ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski.

-Taki zakaz to strata nie tylko dla branży, ale i dla producentów - mówi Małgorzata Lasota, dyrektor ds. mediów w poznańskim Domu Mediowym Partner.

Poseł Cymański wie, że będzie musiał zmierzyć się z protestami wielu przedsiębiorców. - Ale tu chodzi o dobro dzieci. Musimy działać – stanowczo mówi. Zacznie się więc walka o dziecięce umysły.

Katarzyna Borowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Uświadamianie rodziców to faktycznie coś potrzebnego. Niemniej dzieci same z siebie są bezbronne, a zakaz reklamy kierowanej do dzieci na pewno pomoże rodzicom, którzy świadomie wychowyją dzieci. Poza tym nie możemy udawać, że świat jest idealny i wszyscy rodzice świadomie wychowują dzieci. W tym konktekście poparcie zakazu reklam dla dzieci jest w moim poczuciu rozsądnym podejściem. Tak samo jak zakaz pokazywania pornografii przed godz. 23, co do której panuje raczej zgoda mimo że nie wyrzązdza fizycznej krzywdy jak niezdrowe jedzenie.

Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Nienormalni" użyłem w aspekcie tego ze tylko nienormalny źle życzyłby dziecku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.04.2007 23:49

Nienormalni jesteście! Nie popieracie szlachetnych idei zakazów i nakazów.;-) A tak serio, to pewne zakazy są konieczne i do tego jeszcze w Polsce dojdziemy (np. całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych). Wcale to nie przeczy konieczności edukowania, ale edukacja powinna czasem iść w parze z ograniczeniami tego typu. Od lat tłucze się wszędzie o szkodliwości papierosów. Zapewne 98% palaczy doskonale zdaje sobie sprawę ze szkodliwości palenia, a mimo to palą. Co gorsza nie tylko trują siebie, ale też innych. Tutaj zakaz jest niezbędny.
Zapytam więc: a po co dziecko ma mieć bombardowany mózg reklamami czipsów? Przecież wcale ten zakaz nie stoi w sprzeczności z promowaniem zdrowej żywności i akcjami edukacyjnymi. To zadanie nie tylko dla instytucji państwowych, ale też organizacji pozarządowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcinie, w takim razie jestem nienormalny, bo jestem przeciw takim pomysłom.

Jestem ZA akcją uświadamiania rodziców o szkodliwości śmieciowego żarcia.
Jestem ZA zakazem sprzedaży takich produktów w szkołach.
Jestem ZA akcją promowania zdrowej żywności dla dzieci.

Czyli jestem ZA działaniami, które przyniosą wymierny skutek.

I skoro to dla Ciebie oznacza nienormalność, to dziękuję Bogu, żem nienormalny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy normalny jest ZA. Zwłaszcza w przypadku wysokokalorycznego i niezdrowego jedzenia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie długo przyjmą zakaz zakazywania zakazów a następne w kolejności będzie zakaz myślenia bo po co obywatelu masz myśleć? My Cię wyręczymy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

a co będzie jak dzieci zobaczą słodkości w sklepie? Może półki ze słodyczami powinny być zasłaniane tak jak te z "prasa dla mężczyzn" w Empiku?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mówcie co chcecie, a mi sie pomysł podoba i podpisuję się pod nim obiema rękami i nogami. Oczywiście jeśli chodzi o jedzenie. O zabawki już nie. Bo nie ma to za bardzo związku ze zdrowiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po raz kolejny akcja w stylu: Po co uczyć, skoro można zakazać.
I po raz kolejny zapomina się o tym, że owoc zakazany kusi mocniej.
A branża reklamowa poradzi sobie bez problemu. Zacznie pokazywać młodo wyglądających 18 latków pożerających chipsy i mówiących językiem klubowym. I nie będzie to reklama skierowana do dzieci w rozumieniu prawa, ale w przekazie i owszem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakie to proste, zakazać wszystkiego i będzie cudownie. A może poseł Cymański wsparłby jakiś NGO propagujący zdrowe żarcie? Niekoniecznie finansowo, wystarczy "dać" nazwisko i twarz, podpisać się pod akcją. Trzeba edukować rodziców, a nie zakazywać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.