Facebook Google+ Twitter

Posłowie przedstawili w Sejmie projekty uchwał ws. nowej komisji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-22 18:22

Kluby parlamentarne PO, PiS i Lewicy przedstawiły w Sejmie projekty uchwał w sprawie powołania nowej komisji śledczej. Tym razem posłowie mają zająć się tak zwaną aferą hazardową.

Projekt każdego z klubów nieco inaczej definiuje zakres prac komisji. W wersji proponowanej przez partię rządzącą, komisja ma liczyć 7 członków - 3 z PO, 2 z PiS i po 1 z PSL i Lewicy. Na jej czele ma stanąć przedstawiciel koalicji. Platforma chce, by komisja śledcza zbadała także losy ustawy o grach losowych w czasach rządów PiS i SLD.

Według Sebastaiana Karpiniuka, zakres prac komisji nie może dotyczyć tylko działań obecnego rządu i spraw ujawnionych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jak się wyraził, zakres prac komisji nie może być dyktowany przez byłego szefa CBA.

Karpiniuk dodał, że za rządów PiS także doszło do wycofania się z przepisów zwiększających obciążenia podatkowe dla branży hazardowej. Poseł wezwał również Lewicę do "racjonalnej debaty" i odpowiedzi na pytanie, czy opozycja nie ma nic sobie do zarzucenia w sprawie ustawy hazardowej.

Zdaniem Karpiniuka, podstawą oceny działań poszczególnych rządów w sprawie hazardu, powinien być wpływ ich decyzji na finanse publiczne. Poseł dodał, że komisja śledcza powinna zakończyć wyjaśnianie spraw do końca lutego przyszłego roku.

Z kolei projekt PiS-u, który referowała posłanka Beata Kempa zakłada, że komisja skupi się przede wszystkim na badaniu działań członków obecnego rządu. Posłanka wyraziła nadzieję, że sejmowa komisja śledcza dokładnie wyjaśni udział w całej sprawie między innymi byłego szefa MSWiA Grzegorza Schetyny, byłego wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda, byłego szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego oraz byłego ministra sportu Mirosława Drzewieckiego.

Należy także zbadać proces podejmowania decyzji przez samego Donalda Tuska - zaznaczyła Beata Kempa. Według Prawa i Sprawiedliwości, to przedstawiciel opozycji powinien szefować - zgodnie z projektem partii Jarosława Kaczyńskiego - 9 osobowej komisji.

Projekt klubu Lewicy zakłada, że komisja będzie liczyć 7 członków i - podobnie jak jest to w projekcie PiS-u - zakres jej prac obejmie jedynie okres rządów Platformy Obywatelskiej. Poseł SLD Bartosz Arłukowicz powiedział z mównicy sejmowej, że jedynie prace takiej komisji pozwolą na wyjaśnienie całej sprawy.

Projekty uchwał powołujących komisje zostały skierowane do prac w komisjach: finansów publicznych i komisji ustawodawczej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.