Facebook Google+ Twitter

Posłowie pytają wyborców: Jak głosować w sprawie zakazu palenia?

Wkrótce Sejm zajmie się ustawą o zakazie palenia tytoniu w miejscach publicznych. Większość ugrupowań zapowiada, że nie wprowadzi dyscypliny w czasie głosowania. Kilku posłów postanowiło zapytać wyborców, jak mają głosować w tej sprawie.

Posłowie pytają wyborców: Jak głosować w sprawie zakazu palenia w miejscach publicznych? / Fot. Grzegorz FrankiRuszyła internetowa akcja pn. "Mój głos decyduje". Posłowie: Magdalena Gąsior - Marek, Michał Jaros i Andrzej Orzechowski z PO, Andrzej Jaworski i Łukasz Zbonikowski z PiS oraz Leszek Deptuła z PSL i Marian Filar z SD, postanowili, że w sprawie ustawy o zakazie palenia tytoniu w miejscach publicznych zagłosują tak, jak zechcą tego wyborcy. W tym celu wykorzystują nowy portal społecznościowy www.MojGlosDecyduje.pl, który stwarza taką możliwość.

- Jestem przeciwko ogólnemu zakazowi palenia tytoniu, bo to sprawa każdego obywatela, jeśli tylko zapewnione zostaną przez ustawę warunki, że skutki tego palenia nie obejmują innych osób, tylko samych palaczy - przedstawia swoje stanowisko prof. Marian Filar. - Ich sprawą jest, czy ryzyko to podejmować, czy nie i nikt nie może ich prawa takiego wyboru pozbawić. Więc wyłącznie Twoją sprawą jest, czy świadomie szkodzisz sam sobie, bylebyś tylko przy tej okazji nie szkodził innym - dodaje poseł i poddaje się opinii publicznej oczekując na wyniki głosowania.

Dolnośląski poseł Michał Jaros uważa, że właścicielePoseł Michał Jaros rozważa głosowanie w sprawie zakazu palenia w miejscach publicznych zgodnie z wolą wyborców / Fot. www.michaljaros.pl pubów czy restauracji powinni sami decydować o tym czy można palić w ich lokalach i jasno określa, że chce głosować przeciw zakazowi. Zapytany, czy pod wpływem wyborców zmieni zdanie odpowiedział: - Tak, rozważam taką możliwość. Mam jasno określoną opinię na temat zakazu palenia, ale moi wyborcy głosowali na mnie po to, żebym reprezentował w Sejmie ich zdanie. Z ostateczną decyzją poczekam jeszcze kilka dni. Niech wypowie się możliwie największa ilość wyborców z mojego okręgu - oświadczył Jaros i konsekwentnie namawia do głosowania wykorzystując zarówno własną stronę internetową, jak i inne portale społecznościowe z Naszą Klasą na czele.

Z kolei poseł Andrzej Jaworski w swoim profilu określił się jako zdecydowany przeciwnik palenia w miejscach publicznych, ale i on dopuszcza pewne odstępstwa. - Osoby palące powinny mieć jednak możliwość spotykać się w specjalnie przystosowanych lokalach, tak jak to jest na niektórych lotniskach - pisze poseł i także czeka na opinie obywateli.

Inni posłowie zapowiadają, że wkrótce przyłączą się do akcji. Zachęcają ich do tego wyborcy wysyłając do nich maile wprost ze strony www.MojGlosDecyduje.pl. Według pomysłodawcy i twórcy strony, Łukasza Karpa, serwis jest w stanie pobudzić politycznie szersze rzesze społeczeństwa, a w szczególności przedstawicieli młodego pokolenia. - To nowa jakość polskiej demokracji, - twierdzi - to promocja postaw obywatelskich i uaktywnienie tych wyborców, którzy w wielu wypadkach zachowują się całkowicie biernie wobec spraw, które przecież ich dotyczą.

Łukasz Karp, którego w tym przedsięwzięciu wspiera Stowarzyszenie "Lubię Wrocław", chce promować nową formę demokracji bezpośredniej: głosowanie internautów w sprawie kwestii społecznie istotnych, będących przedmiotem obrad Sejmu. Może ono nabierać wagi, gdy posłów nie obowiązuje dyscyplina partyjna (tzn. gdy poseł nie jest zobligowany do głosowania zgodnie z wolą klubu, czy partii). Aktualna akcja ma na celu włączenie obywateli w debatę na temat ustawy o zakazie palenia w miejscach publicznych, ale, jak podkreślają organizatorzy, jest to dopiero początek tego typu działań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Państwo zakazowo nakazowe.OTAKE demokracje żeśta walczyli ludkowie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skoro "Mój głos decyduje" - jestem za zakazem.
Szczególnie w szpitalach!
Gdzie do dyspozycji wszystkich pacjentów - palących i niepalących - jest jedna toaleta.
I nie chodzi tylko o bierne palenie, ale o wietrzenie po paleniu, skutkującym u mniej odpornych zapalenie płuc.
A wszyscy udają, że problemu nie ma.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja jestem za JOW. Każde prawo uchwalane decyzjami kilku prominentnych działaczy partyjnych jest z założenia upośledzone.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.03.2010 09:36

Stare przysłowie mówi " zakazy są po to by je omijać " W rozmowie z kolegą właścicielem pubu zadałam pytanie - co zrobisz jak wprowadza zakaz palenia ?" - "zmienię szyld . do nazy pubu dopisze KLUB PALACZA a na wejściu barman dla do podpisania karte członkowską .Jeśli klient podpisze stanie się członkiem klubu a klub nie jest przecież miejscem publicznym tylko zamkniętym, prywatnym stowarzyszeniem .Klient ma wybór , albo chce być członkiem albo nie !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem tak jak jest teraz, jest dobrze. W każdym szanowanym się lokalu albo mamy zakaz albo specjalne miejsca wydzielone dla palaczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sam nie palę, ale jestem przeciwny całkowitemu zakazowi palenia w lokalach. Niech każdy właściciel zdecyduje, czy w jego lokalu można palić czy nie. Jeżeli będę chciał napić się piwa w czystym powietrzu, to pójdę do pubu Janosik. A jeżeli będę chciał zapalić do piwa papierosa, to pójdę do pubu Kwiczoł. Jednocześnie unikniemy sytuacji, gdy dorośli ludzie będą się zachowywać jak licealiści. Czyli będą palić pokątnie, w bramach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pełny zakaz= zmniejszenie sprzedaży a tymsamym likwidację miejsc pracy
Pełny zakaz= pomniejszenie przychodów z akcyzy DLA RP
Pełny zakaz= zmniejszenie dochodu barów i restauracji
Czy chcemy czy nie chcemy trzeba na te argumenty podczas podejmowania takich decyzji patrzeć...Są one skutkiem wprowadzenia w BOGATYCH krajach zachodnich takowego zakazu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja jestem za pełnym zakazem! Mam dosyć bycia podtruwanym i śmierdzenia dymem (nie mówiąc o konieczności robienia prania zaraz po imprezie z powodu intensywności zapachu papierosów na moich ubraniach).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja jestem za tym, aby to właściciele lokali, barów spytali się swoich stałych klientów czy wolą, aby w lokalu do którego przychodzą można było palić czy też nie. I wtedy mogli by sami zdecydować jakich klientów dany lokal ma:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zakaz palenia to bym doradził. Nie mam ochoty być trutym przez palaczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.