Facebook Google+ Twitter

Posłowie radzą, by służby specjalne mogły łamać prawo. W świetle prawa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-06 16:47

Policja i inne służby państwa, przeprowadzające tajne operacje mają otrzymać specjalny kodeks postępowania. Ustawa nad którą pracuje juz sejmowa komisja spraw wewnętrznych ma szczegółowo regulować jakie prawa będą mieć funkcjonariusze i w jakich sytuacjach walcząc z przestępcami będą mogli przekraczać prawo.

Paweł Graś z Platformy Obywatelskiej powiedział, że projekt zmierza do ograniczenia uprawnień i samowoli służb specjalnych i policji w różnego rodzaju działaniach przeciwko przestępczości zorganizowanej. Przyznał, że w przeszłości dochodziło do dowolności w interpretowaniu przez funkcjonariuszy ich uprawnień, a to często prowadziło do zarzutów o łamanie prawa przez osoby, które miały je egzekwować.

Do propozycji dość powściągliwie odnosi się PSL, ale pomysłu nie odrzuca. Poseł Wiesław Woda z sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych powiedział, że nadanie funkcjonariuszom zbyt szerokich uprawnień może być ryzykowne. Zastrzegł, że świat przestępczy dysponuje coraz lepszymi środkami technicznymi, i wobec tego policja musi stosować adekwatne środki, co wiąże się często z ograniczeniem swobód obywatelskich.

Tymczasem wiceszef MSWiA Adam Rapacki zaznacza, że w projekcie nie chodzi o przyzwolenie dla tajnych funkcjonariuszy na wszystko. Wnikając w grupę przestępczą w celu jej rozbicia policjant nie może na przykład brać udziału w pobiciach czy porwaniach - wyjaśnia Rapacki. Podkreśla, że dopuszczalne będzie popełnienie występku przez funkcjonariusza. Musi jednak na to uzyskać pozwolenie nie tylko przełożonego, ale prokuratora i sądu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.