Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2362 miejsce

Posłowie szukają oszczędności w naszych kieszeniach, a nie w swoich

W dobie czekającego nas nieuchronnie kryzysu i szukania oszczędności w kieszeniach podatników, instytucje państwowe chcą w przyszłym roku dostać więcej pieniędzy. W projekcie budżetu o większe wydatki występują m.in. NIK, KRRiT, IPN, rzecznik praw obywatelskich, Kancelaria Prezydenta, a nawet pośrednio Kancelaria Premiera.

 / Fot. pl2011.eu/serwis dla mediówNajwyższa Izba Kontroli chce zwiększenia swojego budżetu o 4 mln zł w stosunku do br. i aż o 20 mln zł więcej niż w 2010 r. Instytut Pamięci Narodowej planuje zwiększenie budżetu o 37 mln zł, argumentując to potrzebą remontów i budowy archiwum.

Kancelaria Prezydenta wnioskuje o dodatkowe 16 mln zł na 2012 r. Na same odznaczenia musi wydać o 2 mln zł więcej, ze względu na zmianę przepisów, jak również na konieczność zapłacenia VAT przez Centrum Obsługi Kancelarii, które dotychczas z tej daniny było zwolnione. Jak informuje dziennik gazetaprawna.pl Kancelaria poprzestanie prawdopodobnie na wniosku o 9 mln zł. Lecz to i tak dużo. Wydatki Kancelarii Prezydenta są obecnie o 9 mln wyższe niż w 2010 r, gdy prezydentem był Lech Kaczyński.

Kancelaria Premiera co prawda zmniejsza wydatki o 1,5 mln zł, ale kończy się prezydencja Polski, na którą w 2011 r. otrzymała dodatkowo 12,6 mln zł. Jest to więc de facto zwiększenie budżetu, a nie oszczędności. Kancelaria argumentuje to utworzeniem nowego podmiotu - Centrum Strategicznego.

Wśród instytucji państwowych są też są też chlubne wyjątki. Kancelaria Sejmu planuje obniżenie wydatków w 2012 r. o 18 mln zł, a Kancelaria Senatu o 10 mln zł.

Powyższe instytucje planują swoje budżety samodzielnie i niezależnie od ministra finansów. Może je jedynie zmienić Sejm. Pierwsze czytanie projektu budżetu ma się odbyć w przyszłym tygodniu i jak zapewnia Sławomir Neumann z PO, wiceszef komisji finansów, posłowie będą się wnikliwie przyglądać budżetom tych instytucji. Opozycja również zamierza zgłosić poprawki. Dariusz Joński z SLD stwierdził, że "jeśli premier chce szukać oszczędności, niech zacznie od siebie, zamiast proponować rozwiązania, które uderzą po kieszeni ludzi".Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Balcerek
  • Balcerek
  • 12.12.2011 15:26

Sukinsyny darmozjady żerujące non-stop na krzywy ryj na Narodzie Rzeczypospolitej Polskiej! I nie ważne czy to od Tuska czy Kaczyńskich, Komorowskiego, Pawlaka, itd. itp.!!! Mam ich wszystkich głęboko w kiszce stolcowej!

Komentarz został ukrytyrozwiń
jasko1945
  • jasko1945
  • 12.12.2011 04:49

Zlikwidować IPN ,oraz KRRIT.Mącą,nie robią nic pożytecznego,a biorą kupę kasy.Uprościć przepisy i wrócić do ilości urzędników z czasów Wilczka i Rakowskiego.Da to około 50 mld zł oszczędności.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 10.12.2011 16:29

faktem jest ze rostowskiego o emeryturach gadka to bajki w które wierza tylko krasnoludki zreszta całe to paplanie ze to dla dobra polaków można se wsadzić.. zwolennik były? PO!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek
  • Marek
  • 10.12.2011 16:24

Proszę szanownego Pana K.Bień.Przecież nie kto inny jak Pan i panu podobni mieszkańcy tego umęczonego czasami PRL podobna kraju tak bardzo chciało demokracji i kapitalizmu.No to go macie teraz w najbardziej jaskrawej postaci. Krzyczeliście podczas demonstracji " chleba i pracy " no i macie chleb w śmietniku, a pracę na zachodzie Europu na zmywaku lub w tej demokratycznej wymarzonej Polsce na umowach śmieciowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
sondor
  • sondor
  • 10.12.2011 16:07

Czy w ramach szukania oszczędności posłowie zmienią przepis dotyczący waloryzacji ich uposażeń związanych ze wzrostem inflacji/tam wchodzą całkiem niezłe sumki/ czy też o tym zapomną.
Nam to mają zrobić rewaloryzację kwotową /pewnie dadzą po 20-30zł/ a co zrobią sami ze sobą -
pożyjemy- zobaczymy, co wymyślą "wybrańcy narodu".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Benzyna w sposób nie uzasadniony drożeje, naród ogłupiony nie protestuje tylko płaci, gdzie jest UOKiK. To czemu temu ciemnemu ludkowi nie zafundować następnej podwyżki i tak w milczeniu zapłaci. A skargi to niech zanosi do Boga. Bo nikt inny w obronę tego ciemnego ludka nie weźmie bo i dlaczego. Transformację w z 1989 wrzucono na barki ciemnego ludka, to i teraz z kryzysu na jego barkach rząd wyjdzie z tarczą. A Tusk będzie się chełpił ile to on narobił, tylko pytanie gdzie dokładnie. A może w spodnie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.