Facebook Google+ Twitter

Posłowie wzięli się za kierowców. Będą wyższe kary

Kierowca nie będzie musiał już opłacać dwóch polis OC, bo z jednej z nich będzie mógł zrezygnować - mówi projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Niedawno weszła w życie także tzw. ustawa fotoradarowa, która zakłada wyższe kary za naruszenia przepisów dot. przewozu osób.

Sonda

Za co najczęściej dostajemy mandaty?

Autostrada we Włoszech / Fot. Izmaelt, Public Domain

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych


Skończą się podwójne ubezpieczenia aut. Kierowca nie będzie musiał już opłacać dwóch polis OC, bo z jednej z nich będzie mógł zrezygnować. Sejm właśnie rozpoczął prace nad nowelizacją ustawy i wyeliminowanie podwójnych opłat to główna idea projektu. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej przy zmianie ubezpieczyciela lub zakupie używanego samochodu.

Jak podaje Rzeczpospolita zasadą jest, że dotychczasowe ubezpieczenie OC automatycznie przedłuża się na kolejny okres. Polisa może zostać wypowiedziana najpóźniej na dzień przed jej zakończeniem, ale jeśli ktoś zapomni lub wypowiedzenie dojdzie do firmy za późno, trzeba płacić za dwa ubezpieczenia.

Zmiany w rządowym projekcie nowelizacji ustaw ubezpieczeniowych

I to ma ulec zmianie - rozwiązać będzie można starą polisę, a w przypadku wysłania wypowiedzenia pocztą, liczyć będzie się data stempla pocztowego. Polisa nie będzie się także już przedłużać automatycznie. Jeśli jednak zostaniemy bez ubezpieczenia dłużej niż 14 dni, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży na nas karę w wysokości nawet 1980 zł.

Nowy taryfikator mandatów


Nowelizacja prawa o ruchu drogowym wprowadziła sporo zmian: zwiększyła m.in. limity prędkości na drogach szybkiego ruchu - do 140 km/h na autostradach i do 120 km/h na dwupasmowych drogach ekspresowych. To jednak nie wszystko, bo zmieniły się także uprawnienia służb. Straż miejska nie może umieszczać przy drogach atrap fotoradarów, a ITD może kontrolować kierowców samochodów osobowych i motocykli. Czekają oni jednak na ministerialne rozporządzenia, ponieważ bez nich, aby ukarać kierowcę, ITD musi wzywać policję, a straż miejska nie może dać mandatu za przekroczenie prędkości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Roman Mazur
  • Roman Mazur
  • 25.03.2011 10:13

"straż miejska nie może dać mandatu za przekroczenie prędkości"
Czyli ostatnie kilkanaście lat pobierali opłaty nielegalne?! To ja jutro idę po moje pieniądze!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
kierowca bombowca
  • kierowca bombowca
  • 24.03.2011 23:23

w samochodzie służbowym nie moge palić a w prywatnym moge - żenada
kolejny bzdurny przepis

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.