Facebook Google+ Twitter

Posłowie za utrzymaniem dotacji miejsc pracy niepełnosprawnych

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zdecydowała dziś, że państwo nadal będzie dofinansowywać pracowników z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności. Zaprzestania takich dotacji domagały się organizacje społeczne.

Pracownicy z lekką niepełnosprawnością nie muszą obawiać się, że stracą pracę / Fot. Grzegorz FrankiWczoraj informowaliśmy o postulacie organizacji społecznych działających na rzecz osób niepełnosprawnych, aby Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaprzestał dofinansowania pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności i III grupą inwalidztwa. Wniosek taki padł w miniony poniedziałek na posiedzeniu podkomisji rozpatrującej projekt zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.

Przeciwni tak radykalnym rozwiązaniom są pracodawcy z zakładów pracy chronionej i ich pracownicy. Ci pierwsi twierdzą, że w takim wypadku musieliby zwalniać osoby z lekką niepełnosprawnością, bo brak dotacji zachwiałby ich płynnością finansową.

Zwolennicy pomysłu są zdania, że PFRON powinien wspierać bardziej poszkodowanych, czyli osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności oraz stowarzyszenia i fundacje prowadzące rehabilitację społeczną, bo ta m.in. przygotowuje do podjęcia pracy.

Posłowie z Komisji Polityki Społecznej i Rodziny zdecydowali jednak, że na razie dofinansowanie miejsc pracy zostanie utrzymane dla wszystkich niepełnosprawnych, choć z biegiem czasu jego wysokość będzie zmniejszać się w stosunku do osób z lekką niepełnosprawnością, a wzrastać dla pozostałych.

Projekt regulującej te kwestie ustawy trafi w najbliższym czasie do drugiego czytania, ale nic nie wskazuje na to, aby doszło w nim jeszcze do zmian w tym temacie.

Więcej o procedowanej ustawie można przeczytać na stronie internetowej przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych, posła Marka Plury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To pokazuje, jak skomplikowane są problemy osób niepełnosprawnych

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.