Facebook Google+ Twitter

Posłowie zdecydują, gdzie można rozsypać prochy i ustawić urnę

Polska ustawa o chowaniu zmarłych ma 53 lata. Nie pasuje pod żadnym względem do dzisiejszych czasów. Posłowie chcą ją zmienić. Przygotowali nowelizację, która wkrótce trafi do Sejmu.

Zdawałoby się, że osoba zmarła – nawet nasz ojciec czy matka – może być pochowana tam, gdzie chce i w sposób taki, jaki sobie przed śmiercią życzy. Niestety, nawet wyraźna deklaracja co do spopielenia ciała, lokalizacji urny nie jest brana pod uwagę. Nie pozwalają na to biskupi.

Niedługo tego typu naciski duchownych mają się zmienić. A być może nie będą miały znaczenia. Uregulują to przepisy prawa. Czy prochy zmarłego będą mogły stanąć na domowym kominku lub będą mogły być rozsypane na dowolnym polu pamięci? Być może już niedługo będzie to możliwe.

Ale tylko być może… Bo któż to zgadnie, co posłom do głowy wpadnie, nim przyjmą w Sejmie nową ustawę. W każdym razie, przed kilkoma dniami do Kancelarii Sejmu trafił projekt ustawy SLD, który zakłada zmianę przepisów o chowaniu zmarłych. Wiadomo już, że Kościół jest im przeciwny.

Dyskusja w sprawie zmiany dotychczasowej ustawy o chowaniu zmarłych z 1959 roku toczy się od kilku lat. W minionej kadencji Sejmu, nad jej nowelizacją, pracował specjalny zespół parlamentarny. Prace szły jak po grudzie. Z przepisami nie zdążył się uporać przed końcem kadencji. Posłowie SLD nie czekali na wyniki tych prac. Sami przygotowali projekt.

Zakłada on m.in., że osoby bliskie zmarłego, będą mogły przechowywać urnę z prochami w domu. Posłowie SLD wykluczyli miejsca, w których urna nie będzie się mogła znaleźć, m.in. w łazience, kuchni, piwnicy, garażu, w pokoju dziecka. Kontrolę nad miejscem urny miałby sprawować sanepid. Szkopuł w tym, że inspektorzy sanepidu, nie są do tego pomysłu przekonani.

Według Jana Orgelbranda, zastępcy Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS), który w zeszłej kadencji Sejmu pracował nad zmianą dotychczasowych przepisów - "najważniejszym miernikiem powinna tu być godność ludzka" – czytamy w polskatimes.pl. Zapewne ma rację. I dodaje, że ma wątpliwości, czy w tym przypadku prawdziwa godność ludzka zostanie w pełni zachowana.

Jan Orgelbrand wyjaśnia, że nie da się zagwarantować ani też skontrolować tego, czy do urny w domu nie zbliży się, np. zwierzę albo dziecko. Albo, że następne pokolenia, nie schowają urny do garażu czy piwnicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Wrocławianka
  • Wrocławianka
  • 27.06.2012 00:15

Ja osobiscie wolę, żeby moje prochy zostały pochowane na cmentarzu. Co do składania urn czy rozsypywania popiołów w innych miejscach, to w zasadzie nie mam nic przeciwko - pod warunkiem, że zostanie utworzona internetowa wyszukiwarka spopielonych zmarłych - w krajach anglojęzycznych określa się to jako "cremation records". Stworzenie takiego rejestru jest konieczne, bo nazwiska osób, których prochy zostaną złożone poza cmentarzem, nie pojawią się przecież w tradycyjnej wyszukiwarce grobów. A ludzie mają prawo do informacji o tym, kto umiera. Dane osób zmarłych nie są przecież objęte ochroną. Spisy zmarłych są pomocne w poszukiwaniach genealogicznych i nie tylko. Przykłady internetowych wyszukiwarek typu "crematorium records" można znaleźć na stronach nowozelandzkich i australijskich (np. New Plymouth District Council). Większość tego rodzaju wyszukiwarek jest tam zintegrowana ze zwykłymi wyszukiwarkami grobów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

cd. (techniczny "figiel" )

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,3245

"Należy wszakże pamiętać, że duchowny określonego związku wyznaniowego (np. Kościoła Katolickiego) może, zgodnie z normami wewnętrznymi swej konfesji, odmówić wyznaniowego ceremoniału pogrzebowego. Ponadto zarząd cmentarza wyznaniowego może odmówić przyjęcia zwłok, jeżeli na cmentarzu brak jest miejsca na pochówek własnych wyznawców. Brak miejsc na pochówek stanowi przesłankę zamknięcia cmentarza. Na takim zamkniętym cmentarzu nie wolno chować zwłok w grobach zwykłych bez względu na wyznanie zmarłego. Jedynie przez 20 lat po zamknięciu nekropolii wolno jeszcze chować w grobach murowanych."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czas najwyższy na zmianę przepisów. Optuję za możliwością rozsypania prochów zgodnie z wolą zmarłego; oraz - za możliwością pochowania urny z prochami na terenie własnej posiadłości ( bo wiele osób takowe posiada )
Co do przechowywania urny w domu, mam wątpliwości; powinny jednak na każdym cmentarzu powstać kolumbaria - mury ze skrytkami na urny. To rozwiązało by w dużym stopniu sprawę pozyskiwania coraz większych terenów pod groby.

Sprzeciw biskupów zawarty w Liście pasterskim Episkopatu Polski o szacunku dla ciała zmarłego i obrzędach pogrzebu - http://www.isidorus.net/show/news,498,List_pasterski_Episkopatu_Polski_o_szacunku_dla_ciala_zmarlego_i_obrzedach_pogrzebu&jezyk=PL
dotyczy wierzących w zmartwychwstanie po śmierci.

Obecnie cmentarze sa na ogół wyznaniowe i w braku miejsca

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kapłani posypując wiernym głowy popiołem, mówili: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. I za życia wolałbym wiedzieć, co stanie się z moimi prochami. Gdzie urna bądzie stała, lub rozsypią na dowolnym polu pamięci? Niech posłowie pochylając się nad nowelizacją ustawy o chowaniu zmarłych zrobią to jak należy, bez poprawek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat wcale nie jest błahy, biorąc pod uwagę, że wszyscy jesteśmy śmiertelni.
Zastanawiam się, co bardziej sprzeciwia się godności człowieka - przechowywanie w domu jego prochów czy przekopywanie nieopłaconej mogiły, żeby zrobić miejsce dla innego zmarłego...

Komentarz został ukrytyrozwiń
kszysio
  • kszysio
  • 24.06.2012 08:27

A we wsi Książe w gminie Kożuchów zabroniono mieszkańcom umierać, bo ma miejscowym cmentarzu jest wysoki poziom wody gruntowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
  • Jolka
  • 23.06.2012 22:00

A Francuzi kiepsko graja .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
  • Jolka
  • 23.06.2012 21:58

Stasiuuuuuuuuuu!
Taki temat na noc Kupały ?
Litości !
A wianki ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.