Facebook Google+ Twitter

Posłowie zjechali pod ziemię w sprawie milarda złotych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-04 13:52

Kilkudziesięciu posłów z parlamentarnego zespołu do spraw energetyki przebywa w kopalni "Pniówek" w Pawłowicach. Parlamentarzyści zapoznają się z problemami dotyczącymi relacji śląskich kopalni z gminami górniczymi. Podstawową przeszkodą w porozumieniu z gminami są niestabilne i nieprzewidywalne przepisy prawne. Utrudniają między innymi uzgodnienie opłat za eksploatację podziemnych wyrobisk, z którymi firmy zalegają milard złotych

Przewodniczący parlamentarnego zespołu do spraw energetyki, poseł Andrzej Czerwiński, zadeklarował, że parlamentarzyści zamierzają ujednolicić obowiązujące prawo. Ułatwiłoby to działanie górnictwa i między innymi uporządkowałoby także relacje z samorządami.

Poseł Andrzej Czerwiński wyraził nadzieję, że parlamentarzystom uda się odstąpić od dotychczasowej praktyki zmiany strategii i programów rozwoju gospodarki wraz ze zmianą rządzącej koalicji.

Kierownictwa kopalni nie chcą płacić za podziemne wyrobiska. Władze górniczych gmin nie zamierzają natomiast zrezygnować z możliwości stałych i niemałych wpływów.

Należności za wyrobiska kopalni węgla i miedzi wynoszą obecnie około miliarda złotych. Zdaniem prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosława Zagórowskiego, wypłata gminom miliarda złotych przez spółki węglowe może przyczynić się do upadku górnictwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.