Facebook Google+ Twitter

Pośmiertna nagroda dla Geremka od Włochów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-18 17:22

Syn Bronisława Geremka odebrał w Arezzo w Toskanii przyznaną pośmiertnie byłemu ministrowi spraw zagranicznych nagrodę "Premio Europa". Jego dziedzictwo, jak napisano w uzasadnieniu, należy do wszystkich, którym leży na sercu integracja naszego kontynentu i jego dziejowa misja.

Nagrodę Marcinowi Geremkowi wręczył były wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Filippo Maria Pandolfi, a o postaci profesora mówił watykanista "Corriere della Sera" Luigi Accattoli. Porównał on Bronisława Geremka, którego poznał w Castel Gandolfo w 1989 roku, do kardynała Jean-Marie Lustigera. Obaj ochrzczeni zostali przez ludzi, którzy ukrywali ich w czasie wojny, a Geremek, tak samo jak Lustiger, jako młody człowiek był aktywny w Kościele i też chciał zostać księdzem.

Potem jego związki z katolicyzmem rozluźniły się, zainteresował się nim ponownie po wyborze Jana Pawła II. Accattoli przypomniał treść telegramu, jaki po tragicznej śmierci polskiego męża stanu wystosował Benedykt XVI. Papież docenił jego wkład w proces przemian społeczno-politycznych zapoczątkowany w Polsce przez "Solidarność", jak również w integrację Unii Europejskiej i ratyfikację konkordatu między Polską i Stolicą Apostolską.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.