Facebook Google+ Twitter

Posprzątaj piwnicę. Rzeczy, które porosły kurzem, mogą zagrać w filmie o księdzu Popiełuszce

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-08-14 10:38

Tubki po paście do zębów „Nivea” i opakowania po kawie „Ince”. Wartburgi i syrenki. Meblościanki i suszarki do włosów – filmowcy kupią lub wypożyczą przedmioty pochodzące z lat 1978-1984

O tym, że film o księdzu Popiełuszce powstanie, wiadomo od kilku lat. Teraz budżet jest zebrany, obsada skompletowana, zdjęcia ruszają lada moment. Filmowcy informacje trzymają jednak w tajemnicy. Zwłaszcza odpowiedź na pytanie: kto zagra księdza. Internauci typują Piotra Adamczyka, ze względu na szereg nobliwych ról (m.in. Jana Pawła II ), jakie ma na koncie. Rozwiązanie zagadki już wkrótce – zapewniają producenci.

Ja, Klaudiusz

Film wyreżyseruje Rafał Wieczyński – to nazwisko przeciętnemu widzowi mówi niewiele, bo też jego dorobek jest skromny. W 1993 roku nakręcił niezauważony w Polsce, choć nagrodzony na kilku festiwalach „Naprawdę krótki film o miłości, zabijaniu i jeszcze jednym przykazaniu”.
Postać Popiełuszki fascynuje go od dawna. Jest autorem telewizyjnego dokumentu o nim, a pisząc scenariusz do fabularnego projektu, zapoznał się z dokumentami historycznymi, spotykał się z osobami, które znały księdza. Wieczyński sam sobie też swoje dzieło wyprodukuje – prowadzi firmę Focus Producers.

Fresk historyczny

O księdzu Popiełuszce powstał już film – słynne „Zabić księdza” Agnieszki Holland. Zamiarem reżyserki nie była jednak rekonstrukcja wydarzeń, tylko przypowieść. Poprzez wyraziste postaci po dwóch stronach barykady: księdza i jego zabójcy Holland pokazała konflikt polityczny, który w latach stanu wojennego podzielił władzę i społeczeństwo.
Wieczyński, zapytany o porównanie z filmem Holland, odpowiada, że chce skupić się na postaci księdza Jerzego i pokazać proces jego dojrzewania, od chłopaka z prowincji do bohatera. Budżet został zamknięty w 12 mln zł. To dużo jak na polskie warunki, ale za te pieniądze ma powstać ponaddwugodzinna superprodukcja.
– Ostatnio z takim rozmachem realizowano tylko ekranizacje lektur – mówi Maria Zadrużna z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. –To będzie wielki fresk historyczny, skierowany do masowego widza.
Parasolki poszukiwane

Trwa kompletowanie rekwizytów do filmu.

– Mamy probelmy z opakowaniami, pudełkami, papierami z tamtych czasów – mówi Paweł Łączkowski, pracujący przy promocji filmu. – Przyjmujemy też inne przedmioty charakterystyczne dla epoki, nawet samochody. Potrzeba nam starych parasoli, bo w filmie jest wielka zbiorowa scena w deszczu.
Filmowcy rupiecie sprzed lat chętnie odkupią lub pożyczą. Na zgłoszenia czekają do 17 sierpnia, pod numerem telefonu 663 051 412.
– Ludzie są bardzo życzliwi, większość rzeczy oferują nam za darmo. Cieszy nas to, bo chcieliśmy, by jak najwięcej osób poczuło się współtwórcami tego filmu – tłumaczy Łączkowski.

Skromny, ale charyzmatyczny

W styczniu 1982 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko zaczął odprawiać na Żoliborzu msze za ojczyznę. Gromadziły się na nich tłumy z całej Polski. Służba Bezpieczeństwa próbowała go zastraszyć. Bezskutecznie. 19 października 1984 roku w drodze z Bydgoszczy do Warszawy Popiełuszko został porwany. Jego ciało odnaleziono 11 dni później. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny ks. Jerzego.
– Był kapłanem nietypowym dla dzisiejszej Polski – mówi Józef Pinior, jeden z przywódców podziemnej Solidarności na Dolnym Śląsku. – Otwartym, skromnym, ale charyzmatycznym. Katastrofą byłoby, gdyby poprzez film ktoś próbował tę postać wykorzystać ideologicznie.

Katarzyna Wachowiak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.