Facebook Google+ Twitter

Posprzątaliśmy lasy w Polsce

"Sprzątanie świata" to akcja która odbywa się we wrześniu. W naszym kraju odbyła się już po raz szesnasty i przebiegała pod hasłem "Posprzątajmy polskie lasy".

butelki / Fot. Natalia BaranLasów na całym świecie jest coraz mniej. Wpływ na to ma nie tylko rozwój cywilizacyjny, który wymusza wycinkę drzew pod nowe drogi, obwodnice, sklepy czy domy. Ludzie nie potrafią uszanować tego, co zostało. Wielu traktuje las jak śmietnik. Zdaniem Zbigniewa Filipka z Dyrekcji Generalnej Lasów na sprzątanie lasów wydaje się około 10 milionów złotych rocznie. Jak podaje Kurier Południowy tyle można byłoby zaoszczędzić, gdybyśmy nie zaśmiecali terenów leśnych.
Pomysł na akcję "Sprzątanie świata" narodził się w 1989 roku w Australii. Wtedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wyszło, aby oczyścić ze śmieci miejscowy port. Rok później akcja objęła już całą Australię. W błyskawicznym tempie dotarła także na inne kontynenty.
Jak wspomniałam wcześniej, tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem "Posprzątajmy polskie lasy". Wzięli w niej udział nie tylko uczniowie i harcerze, ale również wolontariusze. Każdy, kto miał tylko czas i odrobinę chęci mógł przyłączyć się do wspólnego "sprzątania świata". Po otrzymaniu worków na śmieci i rękawic ochronnych tysiące młodych ludzi wyruszyło w las. Pomimo nie zawsze dobrej pogody, ochotników nie brakowało.
samochodowe szkło / Fot. Natalia BaranWiadomo, że czym skorupka za młodu nasiąknie... Dlatego właśnie "Sprzątanie świata" propagowane jest przede wszystkim wśród uczniów i harcerzy. Akcji towarzyszą także różnego rodzaju konkursy czy prelekcje mające na celu zainteresowanie dzieci i młodzieży ekologią. A ekologia to nie tylko papierki czy butelki leżące na ulicy. To także odpowiednia segregacja śmieci, wycofywanie torebek foliowych, zbiórki baterii, utylizacja leków, świetlówek czy elektrycznego i elektronicznego sprzętu. Chodzi więc nie tylko o jednorazowe posprzątanie miejsca w naszym otoczeniu. Przede wszystkim chodzi o wyrobienie w młodych ludziach nawyku dbania o środowisko, w którym przyszło nam mieszkać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.