Facebook Google+ Twitter

Postawcie na innowacje i na ludzi - radzi dyrektor Microsoft Europe

"Polska jako wyznacznik sukcesu i potencjału Europy. Innowacja, nauka a ekonomiczny rozwój" – pod takim hasłem, w siedzibie Microsoft Europe w Brukseli, odbyła się konferencja i briefing z udziałem m.in. Henryki Bochniarz, prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

Jan Muhlfeit - prezes Microsoft Europe. / Fot. Marcin NowakSpotkanie moderował Michał Jaworski, przedstawiciel Microsoft Poland. Głównym tematem spotkania, na które zaproszono wielu przedstawicieli branż telekomunikacyjnych i teleinformatycznych oraz polityków i przedstawicieli instytucji europejskich, były szanse i zagrożenia w procesie innowacyjności polskiej gospodarki. W panelu dyskusyjnym, oprócz Henryki Bochniarz, uczestniczył prof. Wacław Iszkowski - Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz dr Michał Goliński, szef katedry Gospodarki Informacyjnej i Społeczeństwa Informacyjnego z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej.

Prezes Microsoft Europe, Czech Jan Muhlfeit stwierdził, że pod kątem innowacyjności wyróżniamy obecnie 4 rodzaje gospodarek: agresywną, elastyczną, podatną i blokującą. Polska gospodarka, zaliczona do podatnej i elastycznej, zdaniem Muhlfeita jest gospodarką atrakcyjniejszą niż irlandzka czy estońska i niemiecka, jednak mniej atrakcyjna od hinduskiej i chińskiej… Jednak zdaniem prezesa kluczem do sukcesu Polski może być znacznie większa eksploracja technik informatycznych i fakt, że rozwiązania, które są stosowane w polskich oddziałach wielkich korporacji są kopiowane w oddziałach tych samych firm w innych państwach, gdyż polscy pracownicy są powszechnie uznawani za najbardziej innowacyjnych.

Henryka Bochniarz - prezes PKPP. / Fot. Marcin NowakPrezydent Henryka Bochniarz wspomniała, że należy wykorzystać dynamiczny rozwój gospodarczy Polski i zamiast inwestować w politykę socjalną, przesunąć znacznie większe środki budżetowe na rozwój nauki i innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw. – Kluczem do sukcesu naszych technologii jest potencjał ludzki, który dla zachodnich inwestorów, obok wielkości rynku, uważany jest za największy atut i wartość dodaną – wskazała Bochniarz.

Na pytanie reportera Wiadomości24.pl czy proporcje między liczbą kierunków humanistycznych i technicznych nie są niebezpiecznym zagrożeniem dla ambicji wprowadzania w Polsce gospodarki innowacyjnej, Henryka Bochniarz odpowiedziała: – Oczywiście, że proporcje te są zachwiane, widzę to po swojej branży – lotniczej, która należy do trzech, najszybciej rozwijających się na świecie. Mimo tego, w Polsce funkcjonuje tylko jedna szkoła wyższa o podobnym profilu – Politechnika Rzeszowska. – Jednak moim zdaniem nie da się otwierać kierunków, którym bliżej jest do innowacyjnej gospodarki bez udziału kapitału prywatnych przedsiębiorców – zaznaczyła Henryka Bochniarz.

Zdaniem dr Michała Golińskiego, polscy studenci i młode pokolenie musi zagłosować nogami i wskazać – głównie uczelniom prywatnym, (których wielka liczba w Polsce jest pewnego rodzaju ewenementem na skalę europejską) – aby częściej tworzyły kierunki technologiczno – informatyczne lub inne, o potencjale innowacyjnym.

Na zakończenie spotkania dyrektor ośrodka badawczego Microsoftu, Pierre Deboix, zaprosił na pokaz najnowszych technologii korporacji oraz najświeższych rozwiązań kompleksowych dla nauki i biznesu. Podczas pokazu była okazja, by zobaczyć nowe technologie, które zastosowanie mogą znaleźć choćby w szkołach. Były to prze de wszystkim interaktywne klasy, w których każdy uczeń dysponował multimedialnym kokpitem. A nauczyciel posługiwał się ekranem, który wyświetlany był bezpośrednio z rzutnika natomiast sterowany … dotykiem, dzięki czemu spełniał funkcję tablicy. Tablicy XXI wieku. – Przyszłość szkół to kompleksowe systemy teleinformatyczne, nad którymi pracujemy – wspomniał Deboix. Chcemy, aby rodzice mieli pełną kontrolę nad swoimi pociechami dzięki internetowi, telefonom komórkowym. Nauczyciel może na bieżąco tworzyć edukacyjne portfolio dziecka i wysyłać do rodziców. Zamiast organizować wywiadówki, można tworzyć wideokonferencje. Być może odpowiednie ministerstwo w Polsce będzie zainteresowane naszymi rozwiązaniami – z nadzieją oświadczył naukowiec.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 02.07.2007 23:37

To się czyta jak amerykański podręcznik dla domokrążców. Im też się wmawia, że muszą być energiczni, pomysłowi etc. To samo mówi się smarkaczom wykorzystywanym w Mac Donaldach i Burger Kingach. Jeśli ta propagandowa piguła ma zadziałać musi mieć w sobie chociaż trochę treściwej rewelacji. A tutaj standartowa prezentacja bez rozliczenia się z podstawowych grzechów, jakie ma założyciel firmy wobec rzeczywistych twórców pierwszych systemów operacyjnych, które on bezwzględnie zawłaszczył... Chyba, że pierwszy milion trzeba ukraść. Prawda czy fałsz?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na innowacyjność i na ludzi to stawia OpenSource, a nie zamknięte oprogramowanie Microsoftu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://video.google.pl/videoplay?docid=7317501109671924579

Tutaj oglądajcie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kurde zrobilem jeszcze film wypasny tej multimedialnej tablicy... ale go tu nie ma. Sprobuje wrzucic na google video albo cos...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.06.2007 09:19

(+) nie mozna odmowic temu slusznosci

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.