Facebook Google+ Twitter

Postępowania ochronne światowych potęg dotyczące OZE

Coraz częściej wprowadzane są blokady importu związanego z sektorem odnawialnych źródeł energii. Jest to jeden z ważniejszych pól walki o przyszłą dominację gospodarczą i handlową na świecie.

Pojawiają się wciąż nowe spory o ochronę rynku lokalnego przed tanim importem i o niedozwoloną pomoc rządów w stymulowaniu produkcji krajowej. Działania dotyczące wspierania energii odnawialnych, rozgrywające się między krajami będącymi światowymi potęgami, pokazują jak ważny jest to obszar walki o przyszłą dominację gospodarczą i handlową na świecie.

Technologia Solar PV Fotowoltaika / Fot. Menu Group6 marca 2013 roku Komisja Europejska nałożyła obowiązek rejestracji importu paneli fotowoltaicznych z Chin, co spowodowane jest postępowaniami antydumpingowymi i antysubsydujnymi. Decyzje te mają duży wpływ na dostępność paneli w Unii i zmuszają uczestników rynku do zmiany strategii ich nabywania. Dotyczy to też odwoływania zamówień od tych azjatyckich partnerów, gdyż nie jest jeszcze znana wysokość cła.

Chiny są największym producentem tych urządzeń na świecie, produkują obecnie około 65 % wszystkich paneli fotowoltaicznych na świecie, z czego aż 80% stanowi eksport na rynek europejski. Walka o światowy rynek OZE nie kończy się jednak na ostatniej decyzji UE, a jej zakres jest znacznie szerszy od paneli i postępowań ochronnych. Co więcej, bierze w niej udział coraz większa ilość państw.

Fotowoltaika - energia ze Słońca / Fot. Menu GroupPostępowania ochronne dotyczące urządzeń fotowoltaicznych nie wiążą się więc tylko z Unią Europejską i Chinami. Również Stany Zjednoczone i Indie wszczęły postępowania przeciw Chinom. Z pewnością takich działań będzie coraz więcej. Wszędzie tam, gdzie krajowym producentom zacznie zagrażać import zostaną podjęte odpowiednie instrumenty. W UE walka dotyczy również importu szkła solarnego, używanego głównie w fotowoltaice i 28 lutego 2013 roku Komisja Europejska oficjalnie rozpoczęła trzecie dochodzenie antydumpingowe wobec chińskich producentów.

Postępowania ochronne w zakresie OZE dotyczą nie tylko fotowoltaiki. W Stanach Zjednoczonych stosowane są już cła antydumpingowe na elementy wiatraków pochodzące z Chin w wysokości od 44,99 do 70,63 proc. i dodatkowo opłatę karną niwelującą subsydia rządu pekińskiego od 21,86 do 34,81 proc. Jeśli elementy wiatraków z tego kraju zaczną być masowo importowane do UE to należy spodziewać się, że Unia również zastosuje odpowiednie regulacje.

W listopadzie 2012 roku Chiny oskarżyły UE o rzekome udzielanie preferencji w zakresie taryf gwarantowanych energii odnawialnej wytworzonej za pomocą urządzeń lokalnie wyprodukowanych w UE, poprzez programy wprowadzone we Włoszech i Grecji. W sierpniu 2011 roku o dokładnie to samo Unia oskarżyła Kanadę i w grudniu 2012 roku w pierwszej instancji Światowej Organizacji Handlu (WTO) wygrała proces. W tej chwili Kanada odwołuje się do Organu Odwoławczego WTO. Chodzi o program prowincji Ontario i wsparcie m.in. przemysłu fotowoltaicznego poprzez preferencyjne taryfy gwarantowane dla energii odnawialnej wygenerowanej z użyciem lokalnie wyprodukowanego sprzętu.

Panele fotowoltaiczne - rozwiązanie energii słonecznej to oszczędność i dbałość o środowisko / Fot. Menu GroupW lutym 2013 roku pojawił się następny spór w WTO o niedozwolone faworyzowanie lokalnych producentów fotowoltaiki. Stany Zjednoczone ogłosiły, że pozywają Indie o program promocji, który zmusza deweloperów energii fotowoltaicznej do kupowania płytek krzemowych i modułów fotowoltaicznych wyprodukowanych w Indiach, jeżeli ci chcą korzystać z pewnych przywilejów.

To, że właśnie Unia Europejska, Chiny, Indie i Stany Zjednoczone - potęgi światowego handlu, są stronami sporów w WTO dotyczących wspierania energii odnawialnych, dowodzi temu, że jest to jeden z ważniejszych obszarów walki o przyszłą dominację gospodarczą i handlową na świecie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.