Facebook Google+ Twitter

Postępowanie w razie napotkania wypadku drogowego

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-11-16 20:04

Poniżej przedstawiam to co powinien zrobić każdy obywatel w razie napotkania nieszczęścia dotykającego innych.

Każdy z nas podróżuje swoim autem. Niekiedy może zdarzyć się sytuacja iż jadąc swoim autem lub z kimś napotkamy na swojej drodze wypadek samochodowy. Jak powinniśmy się zachować w takiej sytuacji? Jakie są konsekwencje nie udzielenia pomocy? Na pewno obowiązkowo musimy się zatrzymać w bezpiecznym miejscu aby nie powodować swoim zatrzymaniem zagrożenia w ruchu drogowym. Następnie udając się na miejsce zdarzenia musimy określić rozmiar i rodzaj zaistniałej szkody komunikacyjnej. Niezwłocznie należy powiadomić karetkę pogotowia dzwoniąc pod numer 999 oraz policje. Po wykonaniu tych czynności musimy określić czy osoby poszkodowane w zdarzeniu są przytomne oraz wizualnie określić ich stan zdrowotny.

Nasz pomoc może okazać się bezcenna.

Jeżeli pojazd w którym znajdują się ofiary zaczyna stwarzać zagrożenie dla osób w nim się znajdujących musimy natychmiast osoby z tego auta wyciągnąć i natychmiastowo udzielić im niezbędnej pomocy doraźnej. Nachylając się nad postacią musimy określić czy osoba oddycha co będzie odczuwalne gdy podstawimy swój policzek w okolice warg osoby poszkodowanej. Jeżeli stwierdzimy brak czynności oddechowych osoby musimy przystąpić do sztucznego oddychania. Następnie musimy sprawdzić czy dana osoba ma wyczuwalne tętno. Jeżeli nie musimy rozpocząć masaż serca. Natomiast jak dana ofiara oddycha i ma krążenie musimy ułożyć osobę w bezpiecznej pozycji i czekać do przybycia karetki pogotowia aż udzieli poszkodowanemu profesjonalnej pomocy medycznej. Następnie po przyjeździe służb możemy pomóc w zorganizowaniu pomocy drogowej dla pojazdów biorących udział w zdarzeniu drogowym.

Nie bądźmy bezczynni i bierni w takich sytuacjach.

Pamiętajmy że w takiej sytuacji może znaleźć się każdy z nas. Dzięki naszej szybkiej pomocy możemy uratować komuś życie co jest bezcenne. Czasami w takich sytuacjach liczy się każda sekunda. Przejeżdżając obok takiego zdarzenia nie bądźmy obojętni.
Polskie prawo przewiduje odpowiedzialność karną dla osób które nie udzielą pomocy osobom poszkodowanym. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej gdy z miejsca wypadku ktoś się oddali. Możemy zostać wtedy postawieni przed wymiar sprawiedliwości który może na nas nałożyć karę nawet pozbawienia wolności. Zatem włączmy myślenie.
( )

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.