Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5671 miejsce

Postrzeganie muzułmanów w Polsce. Wyniki badań

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2015-09-23 19:16

Fundacja Przestrzeń Wspólna i Centrum Badań nad Uprzedzeniami przeprowadziło na grupie 711 Polek i Polaków w sierpniu br. badania dotyczące postrzegania muzułmanów.

 / Fot. By Antonio Melina/Agência Brasil [CC BY 3.0 br (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/br/deed.en)], via Wikimedia CommonsW raporcie przedstawiono wyniki badania przeprowadzonego przez fundację Przestrzeń Wspólna i Centrum Badań nad Uprzedzeniami w sierpniu 2015 r. na grupie 711 Polaków i Polek. Miało ono na celu dokładne zdiagnozowanie postaw wobec muzułmanów i muzułmanek oraz wskazanie najważniejszych psychologicznych uwarunkowań tych postaw. Ponadto, w badaniu zastosowano relatywnie nowe narzędzie do pomiaru postaw wobec muzułmanów i muzułmanek pozwalające na rozróżnienie postaw islamofobicznych od rzetelnej, racjonalnej krytyki islamu.

Przeprowadzone badanie wykazało, że badani Polacy i Polki są negatywnie nastawieni wobec muzułmanek i muzułmanów. Deklarują wobec nich chłodne, nieprzyjazne uczucia, przy czym uczucia te są nieco pozytywniejsze w odniesieniu do muzułmanek niż muzułmanów. 73,6% osób deklarowała chłodne lub negatywne uczucia wobec muzułmanów, 57,2% do muzułmanek.

Osoby badane deklarowały wysoki poziom odczuwanego ze strony muzułmanów zagrożenia. Dwie trzecie próby twierdziło, że czułoby się nieswojo w otoczeniu muzułmanów (tj. deklarowało wysoki poziom lęku międzygrupowego). Ponad połowa badanej próby deklarowała też, że muzułmanie zagrażają ekonomicznemu dobrobytowi Polski i Polaków (zagrożenie realistyczne), polskim wartościom (zagrożenie symboliczne) oraz, że czuje się zagrożona zamachami terrorystycznymi. Ponad połowa badanych osób zgadzała się z islamofobicznymi twierdzeniami, a ponad trzy czwarte badanych zgadzało się z twierdzeniami o charakterze racjonalnej krytyki islamu. Blisko jedna czwarta uczestników deklarowała, że nie byłaby przeciwko istnieniu w Polsce partii politycznej nawołującej do wypędzenia z kraju wszystkich muzułmanów.

Badanie pokazuje, że Polacy i Polki nie znają osób wyznających islam (blisko 80% uczestników badania zadeklarowało, że nie zna żadnego muzułmanina ani muzułmanki) oraz, że obraz islamu jaki posiadają jest bardzo uproszczony (skojarzenia ze słowem islam można w dużym uproszczeniu sprowadzić do trzech – „religia”, „przemoc”, „Arabowie”).

Wyniki powyższego raportu są omawiane podczas trwającej właśnie dyskusji Czy muzułmanie są współczesnymi Żydami? Postrzeganie muzułmanów i muzułmanek przez społeczeństwo polskie w klubokawiarni państwomiasto.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Wracając do meritum... znalezione w necie http://www4.rp.pl/Publicystyka/309209911-Tylko-kobiet-zal.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

To oczywiście przesada z tym J 23m bo nie chodzi mi przecież o wloskiego papieża ale o pokolenie widzów wychowanych na serialu "Stawka większa niż życie" z bohaterem o kryptonimie "J23". W tym sensie też myslę o pokoleniu "WS 2015". Widzowie tego serialu wiedzą że muzulmanie są różni i tak jak chrześcijanie sa podzieleni na tle pojmowania wskazań Koranu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Było pokolenie j23? Nie słyszałam...za młoda jestem ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jeszcze wczesniej J 23...Pewnie nie wie Pani co to było. A propos Pokolenia Jana Pawła II to ono nadal jest, nie zniknęło ... Sam do niego należe, siedzialem prawie całą ciepłą letnią noc pod papoeskim oknem w kurii w KRakowie w 1983 roku.
Chyba że Pani sugeruje wypieranie z mojej głowy jednych wartości przez inne, obce?

A wie Pani że to Papież Polak nawoływał do ekumenizmu z innymi wyznaniami, i realizowal to konsekwentnie w praktyce, a jego następca Benedykt XVI odbył pielgrzymkę do Turcji?
Czy teraz ktoś pamięta te własnie lekcje tych wielkich Ojców Kościoła? Bardzo chcualem aby jedną z pierwszych podróży Nowy Prezydent PRP odbył do Turcji, napisalem mu o tym na wszystkich stronach FB i jak na razie nie widzę by ogarniał coś więcej niż granice UE czy NATO..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to się zmienia... Mówi Pan pokolenie WS? A jeszcze kilka lat wstecz było Pokolenie JPII.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo jestem członkiem obserwatorem lub aktywym komentatorem w setkach grup fanow serialu w facebooku na calym świecie i rzeczywiście fanami serialu sa bardzo nlodzi ludzie a nawet dzieci. To nawet 80 procent!.
A w youtube naliczylem już kilka tysiecy może nawet więcej niż 4.000 pozycji wideo zrealizowanych przez doroslych nawiązujących do WS lub będących cytatami z serialu.
Ich oglądalność jest od 1000 odslon tygodniowo do nawet 100.000 co tydzień.
Zatem moje szacunki opierają się o obserwacje FB! W POlsce facebookowe grupy WS liczą zdecydowanie sumarycznie ponad 50.000 fanów. Dlaczego tak jest?
Otoż każdy kto jest komentującym mądrze fanem WS może liczyc na to że co miesiąc co najmniej 100 podobnych osob co miesiąc zechce wejść z nim w kontakt. Rózni to ludzie ale już można mowić o "PokoLeniu WS"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wiesiu..nie wiem skad Pan wytrzasnął te 75 procent ale to nie może być prawdą. Gdyby Pan napisał 7% to też by było za dużo. Młodzież to po przyjściu ze szkoły gra w gry komputerowe albo siedzi na fejsie, a nie takie filmy ogląda. Nie te czasy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nieprawda, 75 procent fanow serialu to mlodzież w wieku od 11 do 17 roku życia ucząca się od 8 rano do 14. To że nie mogą serialu oglądać osoby pracujące od godz. 8 do 16 czyli tzw. podstawowy widz telewizyjny wynika z faktu emisji w niedogodnej dla nich porze o 15.50 i 11.00 . Ale ten widz sięga też po serial w internecie - na youtube serial ma także setki tysięcy może nawet miliony widzów. O
sobiście oceniam serial jako wybitny po obejrzeniu wszystkich 170 odcinków, i jesli Pani ich nie widziala wszystkich nie może oceniać bo sa odcinki nawet mnie zaskakujące bogactwem intelektualnym, filozoficznym, epicznym. Prosze obejrzeć odcinku w ktorych Ibrahim Pasza niczym Odyseusz do Itaki wraca do rodzinnej Pargali w Grecji. Jęsli Pani ich nie zna lub nie rozumie, wspólczuję. Co do walorów widowiskowych scen batalistycznych to są całkiem niezłe i wystarczające aby pojąć dawne sposoby wojowania. Może nie widziala Pani odcinków jak Turcy używają w WS wielkich armat wylewanych i transportowanych w częściach Dunajem. Nie widziała Pani ani jednej znakomiteh sceny walk i jazd także Sultana Sulejmana na koniu? Napisalem przez ostatnie 19 lat okolo 300 recemzji z filmow batalistycznych, bylem na planie 30 tego typu i zamieścilem z nich 500 reportazy w 30 tytulach prasowych i naprawdę mam wystarczająca wiedze aby to oceniac.

To bląd TVP że nie kupiła 8 odcinkow 45 minutowego serialu z planu serialu WS bo to one uzmyslowilyby Pani profesjonalną skalę przedsięwzięcia - WS to odpowiednik co najmniej 30 kinowych hollywoodzkich filmów tego typu, a Isaura to serial czysto obyczajowy i nie można go porownywać z serialami tureckimi w kostiumie.

A to że amerykanie jak kiedyś Omara Sharifa nie zaprosili Halita Ergenca (sułtan ow WS raz Onur w 1000 jednej nocy) świadczy o tym że nie mają już pojęcia co naprawde modne i wielkie w świecie. i powoli tracą pozycję w tym zakresie!
Zaczynam się powtarzać - poszedlbym na angielski film z Halitem ERgencem jako Bondem.
Ale myślę też że w USA boją się konkurencji tureckiego kina oraz ...promocji islamu. Ale juz dla 500 mln widzów serialu w 60 lrajach świata to nie Los Angeles i Londyn dyktują trendy filmu i mody lecz Istambuł. Dla mnie samego było szokiem że kino tureckie ma aż tak wysoki poziom że zdobywa Złote Pelmy MFF w Cannes.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla mnie to jak dawno temu Isaura, Oglądało się bo z braku laku to i kit git. Teraz jest wybór. Ale rozumiem, że niektórym osobom może się podobać. Zwłaszcza starszym emerytom, bo to oni są przeważnie fanami tego serialu.

Hmm, chce pan bliższych kontaktów? No nie wiem czy się zdecyduję. ..A i zaproszenia na FB nie było.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze jedno Pani Ewo, W WS jest masa scen z zycia kupcow na bazarze, poznajemy dobrze pracę tkaczy dywanow na wsi itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.