Facebook Google+ Twitter

Poświęcana makabreska

Dzisiejsze gazety pełne są rozważań na temat ewentualnego rozkawałkowania ciała zmarłego papieża, który, wedle zbiorowej histerii wyzwolonej na placu św. Piotra w dniu Jego pogrzebu, miałby zostać „santo subito”.

Jan Paweł II. / Fot. AKPASubito nic się w kościele katolickim nie dzieje, tak wiec niecierpliwi czekają przebierając nogami, urzędnicy kościelni wykonują swoją pracę zgodnie z zasadami, a grupa „ Trzynastu radykalnych teologów, przeciwników beatyfikacji Jana Pawła II, ponownie zaapelowała do wszystkich osób, podzielających ich opinię, by składały świadectwa i dokumenty świadczące według nich przeciwko świętości papieża w wikariacie Rzymu, gdzie trwa jego proces beatyfikacyjny.” (1)

Nie wiem, czy będzie to miało wpływ na rozpoczęty proces i tak naprawdę niewiele mnie to obchodzi. Nie należę do papamaniaków, przejawy uwielbienia w postaci niezliczonych posagów, ulic, placów, szkół imienia i tym podobnych działań wydają mi się przesadne. Ale – mamy państwo prawie wyznaniowe i jest jak jest.
Wiernym, którzy do Rzymu pielgrzymują nie wystarcza wizyta w kryptach papieskich, nie wystarczyłoby również, jak widać, zapowiedziane wystawienie ciała pod zaplanowanym w bazylice ołtarzem. Wierni potrzebują do swej wiary kawałków kości Wielkiego Zmarłego.

Do biskupów napływają więc od licznych ośrodków kościelnych wnioski o przyznanie relikwii, co oznacza rzecz jasna, że ciało musiałoby być poddane makabrycznym czynnościom oddzielania jego kawałków, dla zaspokojenia zapotrzebowania na drobne kości lub fragmenty większych; boć tych drobnych nie ma znowu tak wiele. W tym miejscu wypada więc przytoczyć słowa jednego z najrozsądniejszych ludzi, jacy wypowiadają się publicznie w sprawach Kościoła. Powiada ks. Adam Boniecki, naczelny "Tygodnika Powszechnego":

- Obcowanie ze zmarłymi powinno raczej polegać na obcowaniu duchowym, a nie z ich kośćmi. (2)
Również znany publicysta Jan Turnau wypowiada się na ten temat zwięźle: - Katechizm Kościoła Katolickiego
sprzed 15 laty potraktował relikwie krótko i chłodno. Czytamy, że są to formy religijności ludowej, podobnie jak "nawiedzanie sanktuariów, pielgrzymki, procesje, droga krzyżowa, tańce religijne, różaniec, medaliki itp." (3)

Na koniec tych dywagacji wypada przytoczyć fragment artykułu w którym mówi się: - Wiadomo, że sam Jan Paweł II miał ogromny szacunek dla kultu relikwii. Jednak w testamencie prosił, by jego ciało pogrzebać w ziemi, bez sarkofagu. A to by znaczyło, że chciał, by obróciło się w proch.

Czyż nie jest to jaskrawy przykład, że ludzie utrwalający wpływ kultu zmarłego papieża i powołujący się przy każdej okazji na Jego słowa – manipulują tymi słowami w sposób dowolny? A w tej konkretnej sprawie ewentualnych relikwii – w sposób nasuwający niedwuznacznie merkantylny stosunek do zmarłego? Wyłamać drobne kości, podzielić większe na kawałki, rozesłać do sanktuariów, zwiększyć dopływ pielgrzymów a więc i gotówki, umocnić wiarę w moc truchła, które zgodnie z wolą zmarłego powinno „w proch się obrócić”. Na mój rozum byłaby to profanacja podwójna: zarówno ciała jak i ostatniej woli zmarłego.

Artykuły z których zaczerpnięto cytaty:

1. Nie powinien zostać świętym
2. Komu serce, komu kości
3. Relikwia znaczy pamiątka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (195):

Sortuj komentarze:

+ Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie jestem w stanie przeczytać wszystkich komentarzy. Przeczytałam tylko artykuł.
Pani Jadwigo, podziwiam Panią jak Pani potrafi ze wszystkiego zrobić artykuł.
Zgadzam je jedynie z ostatnim Pani poglądem,
że nie należy czynić czego kolwiek wbrew woli zmarłego.
Zmieniać jego wolę w jakikolwiek sposób.
Pozostałą treść pisze Pani osobiście w spósb jaki budzi we mnie spory niesmak.
nie daję ani plusa ni minusa.
Pani po prostu zwraca na siebie uwagę. To wszystko.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.05.2008 12:47

Co prawda, nie jest to dla mnie zaskoczeniem (KK już wyczerpał chyba wszystkie pomysły), ale oczywiście popieram artykuł... (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Upór - wasza cecha tutaj przybiera ogromną wielkość...

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)
Można w obronę oryginała (niejednokrotnie to robiłam), ale jak to zrobić i pozostać uczciwym w przypadku
mętnego wywaru z komuchów i agitatorów ultraprawicowych, z pływającą w tym wszystkim papieską giczą?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Milan, najgorsze jest to ze z niewiadomych przyczyn podzieliles tutejszy swiat na Was i Nas. Nas, z ktorych kazdy jest na dobra sprawe inny i ma inne poglady :)

A mnie jest troche przykro (i pisze to szczerze), bo Aga W w jednym z ostatnich komentarzy napisala o czyms, co zawsze bylo dla mnie cholernie wazne, co dalej jest i z czym czesto na swoj sposob walcze. Napisala o tym zsuwajac mnie na druga strone. :(

Troszke szkoda, ze akurat w momencie kiedy chcialam porozmawiac. WIdac niegodnam.

Pa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie identyfikuje się z wszystkimi poglądami Agi i to ja lepiej wiem, że jest tak, a nie inaczej. Z pewną częścią się zgadzam. Natomiast nie podejrzewam, że wam nie pasuje, że was nie popieram. Przyzwyczailiście się do tego, że pewnej grupy na wiadomosci24 się nie krytykuje, a jeśli już tak to uderzacie na tą osobę grupą. Przykładem jest milamilo, przykładem byłem ja, była Aga. Niektóre osoby, jak raz " dostały po pysku " ( mam nadzieje, że nikogo nie obraża te słowa ) to już się nie odzywają więcej. Ale w naszym przypadku jest inaczej.

Nie chcę się specjalnie kłócić o sferę ideologiczną, lecz nie zgadzam się ( buntownik? ) z takim stanem rzeczy, o którym już pisałem.

A, napisałem ostatnio komentarz, odpierający atak jednego użytkownika na drugiego i to oczywiście ja o atak zostałem oskarżony. Ale przecież swój broni swego...do upadłego!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem, czy to już koniec dyskusji, niemniej na chwile obecną jest wpisów 258. Poglady na sprawę jak zwykle rózne i tak być powinno.

Równoczesnie - dyskusja stała się trybuną (amboną?) dla pani, która z gorliwoscia neofity (dawniej funkcjonował termin "przechrzty") głosi poglady diametralnie inne od wyznawanych i uprawianych - jak sama o sobie mowi - we wczesniejszych latach życia.(wpisów 31)

I nie byloby w tym nic dziwnego, ostatecznie kazdy ma prawo do zmiany pogladów i wyznawanej ideologii.
Jednakze wyznanie owej pani na temat gorliwosci działania w charakterze "zindoktrynowanej" działaczki komunistycznej, oraz obecne - pod zmienionym szyldem ,nasilenie emocji swiadczą raczej, że pani owa uprawia nowa filozofię wedle starych zasad, ale z taka sama gorliwoscią. Jest to cecha osób podatnych na indoktrynację. ( vide hunwejbini w chińskiej rewolucji kulturalnej.)

Nie ulega wątpliwosci, ze pani Woś w pelni wykorzystała okazję do pelnienia swej misji, zyskując jednego zagorzałego zwolennika. (milan, wpisów 25) Będzie twardym zawodnikiem, jak dorośnie.

Bardzo skutecznie oboje sami siebie przekonuja, iz mają do czynienia ze sforą, a nawet meszkami, tworząc jakis kolejny odłam wiernych, ponieważ ludzi o pogladach takich jak moje (i nie tylko) autorytatywnie należy nazywac kundelkami. Sforę bowiem tworzą raczej psy rasowe.
Ale to jakis nowy "trynd" jakby w czasach swej młodokomuny powiedziała p. Woś.

Aby nie przynudzać - cieszę się bardzo, że moj tekst stał się dla p. Woś okazją do wypelniania kolejnej życiowej misji, oraz - że zyskała na tym forum jednego, gorliwego zwolennika.
To duża satysfakcja dla tej klasy ideologa i rzadka okazja do zaprezentowania swych pogladów przed publicznoscią liczacą ponad 1158 (jak dotychczas) osób.

Wszystkim, których tekst zainteresował, oraz wszystkim dyskutujacym - dziekuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niniejszym żegnam się, wzorem osób rozsądniejszych, które to już dekadę temu uczyniły.

Agnieszko Woś, kawał dobrej roboty.
Sporo dobrych cytatów, moja pamięc absolutna zrobi z nich dobry użytek.
dziękuję i dobranoc.
A.

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)
Cytat, Bogusławie, hę, chę

czytaj to, co Matka Założycielka pisze

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.