Facebook Google+ Twitter

Posypały się nam PKS-y. Relacja z podróży

Jechałam dzisiaj autobusem relacji Zakopane - Ostrowiec Świętokrzyski. To co zobaczyłam i usłyszałam w trakcie podróży postanowiłam Wam opowiedzieć.

Prawa strona pasa wjazdu na dolną płytę RDA Kraków. / Fot. Fot. Małgorzata MusiałekDo autobusu wsiadłam w Rabce, już kilkadziesiąt kilometrów dalej, w Myślenicach dowiedziałam się, że zlikwidowali PKS Myślenice. Cóż myślę sobie - w moim małym mieście zlikwidowali PKP, niedługo potem PKS. W Zawierciu zlikwidowali PKS. Myślenice choć na trasie Zakopane- Kraków, to jednak Myślenice.

Około godzinę później mieliśmy postój w Krakowie. W to co się dzieje na Regionalnym Dworcu Autobusowym w Krakowie nie mogłam uwierzyć. Kierowcy busów i autobusów jeździli w kółko, bo stanowiska ich postoju były pozajmowane, a z tyłu robiły się kolejki następnych pojazdów z pasażerami. Pojawili się "jacyś" ludzie sprawdzający nam bilety, kierujący ruchem po omacku "wpychając" autobusy to w lewo, to w prawo, zupełna dezorganizacja ruchu.

Nie mogąc zrozumieć sytuacji zapytałam kierowcę, co tu się dzieje, czy to jednorazowy "cyrk"?
Kierowca odpowiedział, że tak codziennie wygląda poruszanie się po terenie RDA Kraków. I w tej chwili do rozmowy dołączył się pasażer, który codziennie pokonuje drogę z Krakowa do pobliskich Słomnik i rozpoczął swą opowieść w oparciu o wiedzę, którą posiada na temat kondycji PKS. Brzmiało to, jak tragikomedia możliwa do odegrania tylko w Polsce.

Budowa dworca w Krakowie w kosztorysach opiewała na 22 miliony złotych, ale plan zakończył się na "niewypale" wartości 60 milionów złotych. Faktem jest, że w założeniu przeinwestowana kwota miała się zwrócić. Problem z pomieszczeniem wszystkich przewoźników na dwóch płytach dworca krakowskiego spowodowało nic innego, jak to, że Ci, którzy zajmowali się tworzeniem dworca od strony logistycznej, technicznej wychodzili z założenia, że obsługiwani będą tylko "busiarze", bo PKS-y do tego czasu upadną! Niebywałe jest to, że RDA Kraków powstał zaledwie 5 lat temu, a już jest plan remontu, a właściwie rozbudowy dworca, ze względu na okoliczności nieprzewidziane przed pięcioma laty... Na ten czas podobno dworzec ma zostać przeniesiony w okolice ulicy Witosa w Krakowie, gdyż teren ulicy Cystersów (gdzie w czasie budowy RDA była baza PKS) został wykupiony przez prywatną firmę developerską i obecnie powstaje tam osiedle mieszkaniowe. Pasażer oświadczył następnie, że PKS w Krakowie już dawno nie istnieje, to znaczy obsługuje tylko i wyłącznie kursy autobusów szkolnych i nic poza tym.Tak w przybliżeniu wyglądała moja dzisiejsza podróż z podkładem w postaci opowieści jednego z równie częstych, jak ja, klientów PKS. Podróż z nutką absurdu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Małgosiu:) obstawiam SLD:). Fakt, faktem, że ładna groteska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, Panie Aleksandrze, ja jestem według Pana z Pis-u, PO czy z SLD? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
aleksander kober
  • aleksander kober
  • 31.10.2010 10:37

korzystam z często RDA , moim zdaniem tak zle nie jest .na początku trudno sie zorientować w sieci tuneli
Ten artykuł ;pachnie kampanią wyborczą"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.