Facebook Google+ Twitter

“Poszerz swoje horyzonty” - konkurs dla młodych dziennikarzy!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-12-06 16:56

Młodzi dziennikarze z całej Europy są zaproszeni do wzięcia udziału w ogólnoeuropejskim konkursie na artykuł o tematyce dotyczącej rozszerzenia UE. Organizatorem jest Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Rozszerzenia we współpracy z organizacją European Youth Press.

Celem konkursu jest zachęcenie młodych dziennikarzy włączenia się w debatę się na temat polityki rozszerzeniowej Unii Europejskiej.

W swoim przemówieniu do młodych uczestników Komisarz UE ds. Rozszerzenia, Olli Rehn, powiedział: - Z radością przyjmuję inicjatywę rozpisania tego konkursu i z chęcią poznam poglądy młodych dziennikarzy na politykę rozszerzeniową. Odgrywacie ważną funkcję opiniotwórczą dla swojego pokolenia. Chciałbym zaprosić Was do podzielenia się doświadczeniami i wizjami naszej wspólnej, europejskiej przyszłości. Wasze pomysły będą stanowić materiał dla debat, które ukształtują nasz kontynent.
 / Fot. Screen ze strony http://www.eujournalist-award.eu/
W ciągu 50 lat swojej historii Unia Europejska rozrosła się z 6 do 27 państw członkowskich i z 200 milionów obywateli do aż 500 milionów. Jeszcze do niedawna wizja Unii rozciągającej się od północnych terenów Finlandii po słoneczne plaże Cypru i od Bałkanów po najdalsze zachodnie krańce Irlandii, wydawała się niemożliwa do zrealizowania. Temu imponującemu zróżnicowaniu geograficznemu towarzyszy w równej mierze nabierające tempa zróżnicowanie społeczne. Ze wspólnoty zróżnicowanych wartości i kultur korzystają zwłaszcza młodzi Europejczycy - dzięki programom wymiany Unii Europejskiej podróżowanie i uczenie się innych języków staje się dla nich łatwiejsze. Wśród nich ważną rolę opiniotwórczą odgrywają młodzi dziennikarze – jako ci, którzy formułując swoje idee na temat przyszłości Europy, wpływają na poglądy swoich rówieśników.

Właśnie dla młodych dziennikarzy przeznaczony jest konkurs „Poszerz swoje horyzonty”, w którym mogą brać udział także Polacy. Uczestnicy konkursu powinni zgłosić opublikowany artykuł (data publikacji pomiędzy styczniem 2007 a 15 marca 2008) o tematyce europejskiej. Prace zgłaszane na konkurs mogą być napisane w jednym z urzędowych języków państw UE, krajów kandydujących lub potencjalnych kandydatów. W kwietniu 2008 z każdego kraju zostanie wybrany jeden zwycięzca. Lokalne jury złożone z przedstawicieli mediów wybierze jeden artykuł. Wszystkie artykuły zostaną opublikowane na stronie internetowej konkursu. W czerwcu 2008 grupa 35 zwycięzców z różnych państw weźmie razem udział w 3-dniowej wycieczce po państwach Bałkanów Zachodnich, laureaci będą mieli ponadto okazję uczestniczyć w konferencji z przedstawicielami mediów z różnych państw.

- Zwycięzcy otrzymają nie tylko nagrodę, ale będą również mogli wymienić doświadczenia z kolegami i zawodowcami z sektora mediów. Dzięki takiej nagrodzie wspieramy tworzenie sieci kontaktów młodych dziennikarzy pomiędzy krajami UE, państwami kandydującymi i potencjalnymi kandydatami do UE - podkreśliła Anna Siitam, rzeczniczka European Youth Press, która zrzesza 48 000 młodych dziennikarzy z Europy.

Dokładne zasady konkursu i zgłaszania prac znajdują się na specjalnej stronie internetowej www.EUjournalist-award.eu, skąd można pobrać regulamin i zakres tematyczny zgłaszanych artykułów w języku polskim. Dla inspiracji do pracy dziennikarskiej uczestnicy mogą zapoznać się także z artykułami na temat rozszerzenia Unii autorstwa kolegów po fachu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.