Facebook Google+ Twitter

Poszukiwana nazwa dla nowego modułu stacji kosmicznej!

Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA ogłosiła konkurs na nazwę nowego elementu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

 / Fot. Nasa.govKażdy, kto chciałby zapisać się w historii podboju kosmosu ma na to szansę. Moduł, który czeka na nazwę nosi na razie robocze imię Node 3 (ang. węzeł 3) Zostanie dostarczony na orbitę w grudniu tego roku, w ramach wyprawy STS-130. Konkurs zakończy się 20 marca, a wyniki zostaną ogłoszone pod koniec kwietnia.

Moduł jest trzecim i ostatnim elementem połączeniowym. Poprzednie dwa pełnią już rolę korytarza pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami stacji ISS. Moduły obecne już na orbicie noszą nazwy Unity, czyli jedność, oraz Harmony, czyli harmonia. Aby zgłosić swoją propozycję wejdź na stronę: www.nasa.gov/namenode3

Internautom zasugerowane zostały cztery nazwy na które można oddawać swój głos: Earthrise (wschód Ziemi), Legacy (dziedzictwo), Serenity (spokój) oraz Venture (nowe przedsięwzięcie). Oprócz tych nazw można zgłaszać własne pomysły, jednakże organizatorzy konkursu proponują, aby imię nowej części w jakiś sposób nawiązywało do imion poprzednich modułów (Unity i Harmony).

Wewnątrz modułu zostanie umieszczonych wiele urządzeń codziennego użytku: chłodziarko-zamrażarka, toaleta, ruchoma bieżnia, kuchnia, zbiorniki na wodę, oraz pomieszczenia przeznaczone na odzież i żywność dla mieszkańców stacji. Oprócz tego moduł wyposażony będzie w elementy systemu do podtrzymywania życia.

W grudniu, razem z Node 3, na orbitę zostanie dostarczony moduł obserwacyjny do stacji Copula. Stanowiska w nim zamontowane umożliwią astronautom sterowanie siedemnastometrowym roboczym ramieniem stacji, prowadzenie obserwacji Ziemi oraz monitorowanie manewrów wahadłowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

bók może byd jako nozwa sztaczi kosmicznej bo wyszoko nad ziemiom jeszt i widi kazdego zy gury czy czy nie lup jeszi by była polszka czesz modułu wyszałnego przesz polszke by muk sziem tak nazywacz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.