Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

885 miejsce

Poszukiwania metra i kilograma w Sèvres pod Paryżem

Sèvres kojarzy nam się z ekskluzywną porcelaną oraz wzorcami kilograma i metra. Jest też siedzibą CIEP. Historia miasta związana jest z niezwykłymi kobietami, między innymi z Madame de Pompadour i naszą rodaczką Marią Skłodowską-Curie.

Muzeum Ceramiki w Sevres / Fot. WikipediaJadąc jakieś dziesięć kilometrów z Luwru w stronę Wersalu, już w departamencie Hauts-de-Seine, trafimy na spokojne dwudziestotysięczne miasteczko zamieszkałe przez zamożniejszą burżuazję. Znajdziemy tu eleganckie wille i przyjemne kamieniczki.

Możemy też dojechać metrem do Pont de Sèvres, przejść przez most na Sekwanie i już jesteśmy o kilka kroków od obecnego Narodowego Muzeum Ceramiki. Wrócimy tu za chwilę, żeby je zwiedzić. Koniecznie.

Podążając w kierunku Wersalu, jakiś kilometr dalej, zobaczymy po lewej stronie okazały budynek CIEP (Centre International d’Etudes Pédagogiques). Doskonalą tu francuski rzesze nauczycieli i lektorów z całego świata. Tutaj również opracowuje się DELF i DALF, oficjalne egzaminy z francuskiego jako języka obcego, sygnowane przez Francuskie Ministerstwo  / Fot. RedakcjaEdukacji. Można je zdawać w oficjalnych centrach egzaminacyjnych we Francji oraz w ponad 150 krajach świata, również w Polsce.

Warto poświęcić chwilę uwagi budowli, w której znajduje się CIEP. Pochodzi ona z połowy XVIII wieku. Jej wygląd zewnętrzny nie zmienił się do naszych czasów. Historia tego właśnie miejsca jest związana z nietuzinkowymi kobietami. Z inicjatywy Madame de Pompadur, Ludwik XV zakłada manufakturę porcelany w Vincennes. W 1756 roku zostaje ona przeniesiona właśnie tu, do nowo wybudowanych pomieszczeń w Sèvres. Cztery lata później zyskuje rangę manufaktury królewskiej i staje się oczkiem w głowie markizy.

Oficjalna kochanka Ludwika XV była jedną z najbardziej wpływowych kobiet XVIII-wiecznej Europy. Utalentowana, starannie wykształcona, czarująca i delikatna z pozoru, tak naprawdę była wyjątkowo ambitną i inteligentną kobietą sukcesu, przez 20 lat królującą na francuskim dworze jako arbiter gustu i mody, mecenas sztuki i literatury. Francja przeżywała wtedy swój złoty wiek. Europa szukała artystycznych wzorców w Wersalu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

i kiedyś umknęła mi taka perełka. Pamiętam jak uczyliśmy się w podstawówce o wzorcach miar. A tu tyle wspaniałych ciekawostek.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.01.2013 13:08

Cieszę się, że przypominane są pozycje sprzed wielu miesięcy wartościowe pod wieloma względami.
*5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lepsze niż "książkowy" przewodnik Przeczytałem z wielka przyjemnością. Znakomite !!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maria Bojarska
  • Maria Bojarska
  • 18.05.2011 18:16

Wspaniała opowieść, wspaniała , dociekliwa natura autorki. Ponownie stwierdzam, że ciekawość świata i refleksyjność jest dana niewielu. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z przyjemnością przeczytałam :) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podobno czas jest względną wielkością. Jak mi nie wierzycie popróbujcie go spędzać, raz w towarzystwie miłym, interesującym, drugi raz w nudnym towarzystwie. Podobnie jest i z artykułem. Artykuł interesujący, choć długi nie sprawia wrażenia długiego. Widocznie artykuł Pani Krysi jest interesujący, bo ja też przeczytałem go w krótką chwilę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Również przeczytałam z dużym zainteresowaniem. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy tekst i podany w interesującej formie./5

Komentarz został ukrytyrozwiń

na wstępie zobaczyłem 5 stron czytania pomyślałem pewnie będzie nuda a tu nie :)
ciekawie napisane i przeczytałem z zaciekawieniem *5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.