Facebook Google+ Twitter

Poszukiwanie planet pozasłonecznych będzie łatwiejsze. Bardzo Duży Teleskop będzie ich szukał w układzie Alfa Centauri

Bardzo Duży Teleskop należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego będzie poszukiwał planet w układzie Alfa Centauri.

 / Fot. ESOBardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope) zostanie przystosowany do poszukiwania planet w układzie Alfa Centauri. Wszystko za sprawą umowy z programem Breakthrough Initiatives. Zgodnie z porozumieniem w teleskopie znajdującym się w Obserwatorium Paranal w Chile zostanie zostanie usprawniony instrument VISIR prowadzący obserwacje w średniej podczerwieni.

Dzięki technologii zwanej koronografią zredukowane zostanie światło gwiazd, dzięki czemu możliwe będzie wychwytywanie sygnałów planet typu ziemskiego - informuje ESO. W zamian za modernizację, której znaczną część kosztów poniesie Breakthrough Initiatives, ESO udostępni czas obserwacyjny.

"Wykrywanie nadających się do zamieszkania planet jest olbrzymim wyzwaniem z powodu jasności gwiazdy macierzystej, w której blasku giną względnie słabe planety. Jednym ze sposobów na ułatwienie tego zadania są obserwacje w zakresie średniej podczerwieni, w którym termiczne świecenie od planety okrążającej gwiazdę w istotny sposób redukuje różnicę jasności pomiędzy planeta, a gwiazdą. Ale nawet w średniej podczerwieni gwiazda pozostaje miliony razy jaśniejsza od planet, co wymaga dedykowanej techniki redukującej światło gwiazdy" - czytamy na stronach Europejskiego Obserwatorium Południowego.

Zakres poszukiwań jest tym ciekawszy, że w 2016 r. naukowcy odkryli planetę Proxima b. Obiekt znajduje się 4 lata świetlne od naszego układu. Jego czas obiegu wokół gwiazdy wynosi 11 dni. Wiele wskazuje na to, że temperatura na planecie umożliwia występowanie wody w stanie ciekłym.

Dlaczego Breakthrough Initiatives angażuje się w badania? Bo wiedza na temat pobliskich planet pozasłonecznych jest potrzebna w projekcie superszybkiej nanosondy Breakthrough Starshot. W inicjatywę zaangażował się światowej sławy fizyk, Stephen Hawking. Miniaturowa sonda miałaby rozwinąć 25 proc. prędkości światła i dotrzeć do układu Alfa Centauri w ciągu 20 lat. Projekt sponsoruje rosyjski miliarder Jurij Milner. Uczestniczy w nim także szef Facebooka oraz Koreański Instytut Nauki i Technologii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.