Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Potęga kobiecości” Helen Andelin – klucze do serca mężczyzny

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Helen Andelin, Potęga kobiecości, tłum. Ewelina Heine, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2012
Helen Andelin, Potęga kobiecości, tłum. Ewelina Heine, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2012 okładka książki
Helen Andelin oferuje poradnik „sztuki kobiecości”, mający zapewnić spełnienie najważniejszych pragnień, związanych z osiągnięciem szczęścia. „Potęga kobiecości” opowiada o tym, jak stać się czarodziejką miłości.

„Jedno jest w życiu szczęście – kochać i być kochanym” – wyraziła niegdyś jedną z podstawowych prawd życiowych George Sand. Sprawa, wydawałoby się, prosta - trudno o jaśniejsze przedstawienie warunków szczęśliwego życia. Myśl francuskiej pisarki ma przy tym potężne wsparcie w wielu przekazach od legendarnych i baśniowych poczynając, a na współczesnych opowieściach kończąc. Jest to wszak zasadnicze przesłanie księgi nad księgami, a więc licznych odsłon historii biblijnych, ujmujących istotę ludzkiej natury.

Od wieków na kobiecie spoczywa największa odpowiedzialność za los rodziny. Od niej zależy, czy w życie zostaną wprowadzone wartości, czy zdobędzie się ona na męstwo i wolę walki za ideały. Autorka światowego bestsellera - książki „Potęga kobiecości”, Helen Andelin wychodzi z tych założeń, by uświadomić twórcze możliwości drzemiące w kobiecej naturze. W swym poradniku psychologicznym ujawniającym metody, jak kobieta może rozbudzić w mężczyźnie uczucie wielkiej miłości i wrażliwości, zachęca kobiety do zastosowania prostych zasad, które je uszczęśliwią. Jest to zarazem droga do zbudowania szczęśliwych społeczeństw, bo ich kształt wspiera się na filarach poszczególnych rodzin.

Książka Helen Andelin jest adresowana do kobiet, a choć po raz pierwszy ukazała się w 1963 r., więc przed półwieczem, nic nie straciła na aktualności. Ujmuje całość ponadczasowych zależności, kształtujących ludzkie życie. W obszernym wywodzie autorka prowadzi czytelniczki przez meandry psychologicznych prawideł, których przyswojenie może być gwarancją ich osobistego sukcesu, przy czym najistotniejszym nurtem rozważań jest ukazanie oczekiwań i potrzeb mężczyzny, ujawnienie jego punktów widzenia. Potwierdzeniem skuteczności danej w książce recepty są liczne, wpisane w opowieść pozytywne przykłady z życia i literatury klasycznej.

Po obiecującym wstępie, objaśniającym, czego oczekiwać można po poradniku, kreślącym, na czym polega istota miłości, w razie gdyby jej pojęcie nie było znane, najczęściej z racji niedoświadczenia, autorka odsłania tajniki prawideł, których stosowanie przyczynia się do stworzenia satysfakcjonującej relacji, zapewniającej szczęście żonom, mężom i dzieciom. Rozważaniom tym towarzyszy ciąg zapewnień o ich skuteczności, co ma za zadanie rozwiać obawy i wątpliwości, co stwarza wrażenie, iż nie ma sytuacji, w jakiej nie można by sobie poradzić. Wyrobienie nowych nawyków w różnych kwestiach codziennego życia sprawi, że uda się osiągnąć ideał kobiecości.

W istocie sama lektura książki „Potęga kobiecości” nie wystarcza, by diametralnie zmienić kształt swego życia, odmienić nieszczęśliwe sytuacje. Autorka nieustannie podkreśla, iż potrzebny jest niezmienny, konsekwentny wysiłek, by zapoznane zasady wprowadzić w życie. Nie ukrywa, że konieczna jest wytrwałość, cierpliwość, empatia, zaangażowanie, ale ze względu na to, że działania dotyczą zmian we własnym postępowaniu, jest szansa na osiągnięcie wymarzonego celu. Jest on jasno artykułowany i wielokrotnie powtarzany, tak by wzmocnić determinację czytelniczek. Z pewnością wiara, jaką wzbudza i utrwala pisarka, dopomaga w pokonywaniu trudności, jakie piętrzą się na skutek rozmaitych zależności, nieuchronnych z tej racji, że osiągnięcie celu zależy również od nastawienia partnera.

Bez wątpienia ma rację Helen Andelin, gdy twierdzi, że gdy raz czytelniczka znajdzie się w świecie „Potęgi kobiecości”, to nie będzie rada go opuszczać. Zarysowane ideały mają nieoceniony urok, wszak decydują o wartości i sensie życia. Powrót „do starego życia” istotnie okazuje się bolesny, ale ten zamierzony efekt ma być bodźcem do tego, by znaleźć w sobie motywację, a następnie moc do zbudowania lepszego życia. Autorka obiecuje, że kto raz wejdzie na drogę wprowadzania ideałów w życie, ten nie będzie w stanie z niej zejść. Dzięki temu uda się pokonać ludzkie słabości, które stanowią główną przeszkodę w osiągnięciu szczęścia.

Helen Andelin, Potęga kobiecości, tłum. Ewelina Heine, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2012, s. 384.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto