Facebook Google+ Twitter

Potężna eksplozja i wielki rozbłysk na Słońcu

Słońce, jako kula zjonizowanego gazu od czasu do czasu doświadcza gigantycznych eksplozji, które mogą zagrażać Ziemi. Właśnie wystąpiła na jego powierzchni jedna z nich.

 / Fot. Wikimedia CommonsSłońce - nasza centralna gwiazda w Układzie Słonecznym - miało w ostatnich dwóch dniach na swojej powierzchni, najpotężniejszą eksplozję w tym roku. Towarzyszył jej bardzo silny rozbłysk, który jednak nie zagraża Ziemi. Wśród trzech rozbłysków, w tym w poniedziałek, 13 maja 2013 roku, wystąpiły dwa (jeden z nich - po godz. 18, był najsilniejszy, od 7 marca 2012 roku), a we wtorek 14 maja, nastąpił trzeci.

Zobacz zdjęcie - najpotężniejsza eksplozja na Słońcu w tym roku (AFP) - Słoneczna eksplozja

Tym razem rozbłysk słoneczny należał do klasy najpotężniejszych erupcji, czyli klasy X. Nie równał się jednak swoją siłą z rekordowymi rozbłyskami z ostatnich 40 lat. Słońce, wraz z rozbłyskiem, wyrzuciło w przestrzeń kosmiczną strumień cząstek i promieni, ale – zdaniem NASA - nie poleciały one w kierunku Ziemi, dlatego nie należy spodziewać się burzy magnetycznej, ani awarii satelitów, pracy komputerów lub sieci elektrycznych.

Według NASA, kłopoty może mieć krążący na orbicie kosmiczny teleskop Spitzera, jak również sonda Stereo-B, ale gdyby zaszła taka potrzeba, naukowcy mogą je wyłączyć, o czym czytamy w portalu Interia.pl.

Jak informują naukowcy, w najbliższych miesiącach, Słońce będzie wyjątkowo burzliwe, gdyż osiągnie szczyt w jedenastoletnim cyklu aktywności. Ale szczyt tegorocznej aktywności burzowej Słońca ma być – mimo wszystko - najsłabszy od stu lat. NASA przypomina i podkreśla jednocześnie, że domniemana ewentualna katastroficzna eksplozja na Słońcu, która miałaby zniszczyć Ziemię, nie jest absolutnie możliwa.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.