Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1892 miejsce

Potężne burze nad południową i wschodnią Polską

Bardzo gwałtowne burze przechodzą nad południową i wschodnią częścią naszego kraju. Zalecamy zachowanie ostrożności!

Burze nad południową i wschodnią Polską / Fot. Piotr BogdanowiczInstytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niezwykle gwałtownymi burzami, które obecnie przemieszczają się z południa na wschód Polski. Ostrzeżenia pierwszego stopnia (w skali 3-stopniowej) obowiązują w woj. dolnośląskim, śląskim, małopolskim, łódzkim, mazowieckim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, zachodnio-pomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Tutaj należy spodziewać się silnych burz z opadami gradu oraz deszczu lokalnie do 20 mm oraz wiatru o prędkości do 70 km/h.

Znacznie gorsza sytuacja według meteorologów panować będzie na terenie woj. lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i podlaskiego. Chmura burzowa nad Krakowem / Fot. Paweł Cholewa (Polscy Łowcy Burz)Obowiązuje tutaj ostrzeżenie 2 stopnia przed burzami z gradem. Suma opadów może wynieść nawet 30 mm, a prędkość wiatru może w porywach osiągać 100 km/h!

Dodatkowo Polscy Łowcy Burz (Skywarn Polska) ostrzegają, że na tym terenie może dojść do powstania trąb powietrznych.

Ostrzeżenia obowiązywać będą najpóźniej do godziny 22.

Chmura burzowa nad Krakowem / Fot. Paweł Cholewa (Polscy Łowcy Burz)Wiadomo już, że burze które przechodziły nad Krakowem wyrządziły wiele szkód. Padający grad i porywisty wiatr spowodowały liczne szkody w uprawach i drzewostanie, a obficie padający deszcz zalał wiele ulic. Stacja meteorologiczna w Słomnikach (24 km na północ od Krakowa) o godzinie 13.30 zarejestrowano wiatr o prędkości 117 km/h! Jeden z łowców burz, który obserwował nawałnicę w okolicach Tarnowa poinformował, że padający tam grad miał średnicę 4 cm.

Na YouTube pojawiają się pierwsze filmy pokazujące skutki nawałnic jakie przechodzą nad Polską. Oto jeden z nich:Ze względu na intensywność burz, powinniśmy spodziewać się połamanych gałęzi, utrudnień w komunikacji, uszkodzeń budynków, strat w uprawach rolnych, lokalnie występujących podtopień, zakłóceń pracy urządzeń elektrycznych oraz realnego zagrożenia życia, spowodowanego uderzeniami piorunów i zagrożeniem pożarowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

http://polskalokalna.pl/wiadomosci/lubelskie/news/piorun-zabil-kobiete-jadaca-na-rowerze,1321704

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.06.2009 19:47

U mnie mocno popadało przez 30 min robiąc zamieszanie na drogach, ale przeszło z frontem na NE
Fot http://i42.tinypic.com/nppg9h.jpg

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i proszę...link

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.06.2009 19:20

Może mnie trafi, dostaniecie temat na artykuł;P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co tak bagatelizujecie burze? Dzisiaj mówili ,że kogoś koło Radomia trafiło. Kilka lat temu w stolicy tez z powodu uderzenia pioruna zginęli ludzie.
Jak was nieoczekiwanie burza dopadnie, to wtedy pomyślicie, że trzeba było słuchać rad i ostrzeżeń Piotra. Już trzeba słuchać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No bez przesady, z kilometra to słychać burzę ;) Co innego z 10 - tu mogą być widoczne tylko błyski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To o niczym nie świadczy. Burza to zjawisko bardzo często lokalne. Gdzieś np. jest potężna burza a ludzie którzy mieszkają kilometr dalej nawet nie zdają sobie sprawy, że w sąsiedniej miejscowości dzieje się tragedia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.06.2009 17:35

Ja też aktualnie przebywam w województwie lubelskim i w zupełności nic się nie dzieje. Jest nadzwyczaj spokojnie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

hmm, a ja jestem w Tarnowie - jak najbardziej południowa i nawet południowo-wschodnia Polska, i strasznie też nie jest :) Zdążyły już nas odwiedzić dziś dwie burze, ale poza tym, że było dużo czarnych chmur, mało słońca, i przez kilkanaście minut nieźle padało, trochę grzmiało, jest spokojnie. Grad? A to chyba nie tutaj... określenie 'okolice Tarnowa' to dość pojemne hasło. No i jest jeszcze Tarnów na zachód od Krakowa, na Śląsku :) A u nas właśnie świeci słońce, a wiatr przegania chmury na wschód, w stronę Lublina :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.