Facebook Google+ Twitter

Potężne trzęsienie ziemi w Chile!

Potężne trzęsienie ziemi o sile 7.7 stopnia w skali Richtera nawiedziło ok. godziny 16.40 północne Chile.

Przybliżone miejsce epicentrum trzęsienia ziemi / Fot. NASA World WindEpicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się ok. 170 km na północ-północny-wschód od Antofogasty i 40 km na południowy-wschód od Tocopilla we wsi Quillahua. Siła trzęsienia była na tyle duża, że odczuli je dość wyraźnie mieszkańcy położonej 1260 km na południe stolicy Chile Santiago. Między godziną 18.00, a 19.00 odnotowano dwa wstrząsy wtórne o sile odpowiednio 5.1 oraz 5.7 stopnia w skali Richtera. Epicentra tych trzęsień wg amerykańskiego nadzoru geologicznego (USGS) znajdowały się ok 70 i 55 km na północ od Antofogasty. W rejonie trzęsienia ziemi nadal występują wstrząsy wtórne.

Zniszczeniu uległo wiele budynków, linie energetyczne oraz telefoniczne. Według danych Associated Press, od dwudziestu do czterdziestu osób zostało rannych. AFP donosi zaś o dwóch ofiarach śmiertelnych. Jedną z nich jest 88-letnia osoba, która została przywalona murem na ulicy w mieście Tocopilla. Informacje te pochodzą od Carmen Fernandeza, dyrektora National Emergency Office. Pacific Tsunami Warning Centre na Hawajach wydało komunikat, że Rozmieszczenie płyt tektonicznych / Fot. Wikipedia.pl / public domainzagrożone tsunami są wszystkie regiony graniczące z Pacyfikiem.

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło dziś północne Chile, powstało wskutek wyładowania naprężeń w wyniku nacierania na siebie w tym regionie świata dwóch płyt tektonicznych: Nazca i Południowoamerykańskiej.

Jak informuje PAP, w rejonie dotkniętym przez kataklizm znajduje się wiele kopalni miedzi. W związku z trzęsieniami ziemi, w wielu z nich przerwano pracę. Państwowy koncern miedziowy Codelco powiadomił, iż kopalnie na północy Chile zostały pozbawione dopływu energii. W rezultacie na nowojorskiej giełdzie cena miedzi podniosła się aż o 6 proc.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

dobra robota :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za szybkość... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.