Facebook Google+ Twitter

Potężne trzęsienie ziemi w Chinach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-12 14:42

W południowo-zachodnich Chinach rozpoczęła się akcja ratownicza po silnym trzęsieniu ziemi. Według geologów wstrząsy miały siłę 7,8 w skali Richtera, co może grozić poważnymi zniszczeniami. W dotknięty katastrofą rejon skierowano oddziały żołnierzy i ratowników.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się w prowincji Syczuan, około 100 kilometrów od stolicy regionu, Chengdu. Miasto ma ponad 10 milionów mieszkańców. Państwowa telewizja podaje, że w samym Czengdu nie ma większych strat, nie ucierpiała też pobliska Zapora Trzech Przełomów na rzece Jangcy. Napływają już jednak doniesienia o pierwszych ofiarach śmiertelnych, pękających ścianach budynków i uszkodzonych wodociągach.
Eksperci przypominają, że pięć lat temu w prowincji Sinkiang w trzęsieniu o sile 6,8 w skali Richtera - a więc znacznie słabszym niż dzisiejsze - zginęło ponad 260 osób i zawaliło się ponad 10 tysięcy domów.
Miejscowi sejsmolodzy informują jednocześnie, że po dzisiejszym trzęsieniu w wielu rejonach przestały działać telefony, a to oznacza, że liczba ofiar może być faktycznie znacznie wyższa.
Chiny leżą na terenach czynnych sejsmicznie i są gęsto zaludnione. W 1976 roku w mieście Tangshan na północy kraju w trzęsieniu o sile około ośmiu stopni zginęło ćwierć miliona ludzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.