Facebook Google+ Twitter

Potężny cyklon Nargis pustoszy Birmę

Niewiarygodnie silny cyklon o imieniu Nargis uderzył właśnie w wybrzeża Birmy. Nikt się nie spodziewał tak nagłego przyrostu siły tego potwora.

Cyklon Nargis 1 maja. / Fot. NASAPrognozy mówiły, że mieszkańcy Birmy mają przygotować się na uderzenie cyklonu pierwszej kategorii, a więc najsłabszego w skali tego typu zjawisk. Jednak w ciągu kilku, kilkunastu godzin Nargis nagle przybrał na sile i uderzył w wybrzeża Birmy jako huragan czwartej (przedostatniej) kategorii.

Huragan kategorii pierwszej nie jest w stanie na terenie dobrze przygotowanym na jego nadejście wyrządzić wielkich szkód. Wiatr wieje w nim z prędkością 120-155 km/h, a woda zostaje spiętrzona do wysokości maksymalnie 1,5 metra. Cyklon Nargis 2 maja. / Fot. NASANatomiast przy huraganie czwartego stopnia zniszczenia nawet na dobrze przygotowanym terenie są już bardzo szerokie, wręcz katastrofalne. Prędkość wiatru wynosi 210-250 km/h. W porywach może dochodzić do 300 km/h. Woda zostaje spiętrzona do wysokości nawet 5,5 metra, a dodając do tego wysokość fal możemy otrzymać gigantyczne ściany wody, wdzierające się w głąb lądu.

W wybrzeża Birmy uderzają gigantyczne fale morskie powodujące nagony sztormowe, które wywołują - po wdarciu się na ląd - cofanie wody w rzekach, w górę ich koryt. To z kolei jest przyczyną ogromnych powodzi, gdyż nadmiar wody zalewa ogromne połacie terenu. Powódź jeszcze potęgują bardzo silne opady deszczu. Wszystko inne co nie zostanie zalane przez wodę będzie targane przez wiatr wiejący w porywach z prędkością nawet 300 km/h.

Cyklon ten można śmiało porównać do cyklonu Sidr, który w listopadzie ubiegłego roku uderzając w Bangladesz zabił 3-10 tys. osób. Tutaj także należy się spodziewać bardzo wielu ofiar. Ich dokładnej liczby zapewne nigdy nie poznamy, gdyż w kraju tym panuje dyktatura wojskowa (Wikipedia.pl), co potencjalnie może jeszcze zwiększyć liczbę ofiar gdyż pomoc humanitarna może być utrudniona.

Na szczęście po wkroczeniu nad ląd huragan będzie systematycznie słabnąć, aż do całkowitego zaniku.

Zdjęcie cyklonu Nargis z godziny 11.300

Zdjęcie cyklonu Nargis z godziny 12.57

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 02.05.2008 15:54

niesamowite. siła natury jest porażająca a zarazem piękna

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.