Facebook Google+ Twitter

Potężny tajfun zbliża się do Tokio. 1 osoba nie żyje, 140 rannych

Japonia położona na wąskim archipelagu w obrębie tzw. "ognistego pierścienia Pacyfiku" - ma niemal stałe trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i tsunami. W sierpniu i wrześniu nadchodzą tajfuny. Obecnie pędzi w kierunku Tokio silny Jelawat.

Dziś rano uderzył w Japonię potężny tajfun Jelawat. Na wyspie Okinawa zabił jedną osobę a najmniej 50 osób odniosło obrażenia. Tysiące mieszkańców zagrożonych wodami rzek ewakuowano. Dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych nie mają prądu. W południowo-zachodniej części kraju żywioł spowodował paraliż komunikacyjny. Wciąż szalejący Jelawat zmierza w stronę Tokio. Po drodze wywołał osunięcia ziemi na głównej wyspie kraju - Honsiu – podaje serwis http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,12581903,Dziesiatki_rannych__tysiace_domow_bez_pradu__Potezny.html.

Tajfun sieje pasmo zagrożeń i zniszczeń - uszkodził m.in. w wielu miejscach linie energetyczne, sparaliżował ruch kolejowy i lotniczy w południowej i zachodniej Japonii. Według japońskiej telewizji NHK, gdy Jelawat uderzył w Okinawę – fale wodne porwały 29-letnego mężczyznę. To, zdaniem NHK, pierwsza śmiertelna ofiara tego kataklizmu. Z różnych źródeł wynika, że jest 50 do 140 rannych. Spółka energetyczna na Okinawie podała informację, że z powodu tajfunu, blisko 100 tys. gospodarstw nie ma prądu.

Według Japońskiej Agencji Meteorologicznej, Jelawat uderzy w region Tokio dzisiejszej nocy. Wydano w związku z tym ostrzeżenie o ulewnych deszczach, burzach z piorunami i wichurze, a mieszkańcom zalecono, aby pozostali w domach.

Prędkość wiatru – zdaniem meteorologów - może dochodzić do 180 km na godzinę. W Nagoi, czwartym co do wielkości mieście Japonii, w którym wiatr wiał z prędkością 126 km na godzinę, zalecono w obawie przed wylaniem wezbranej rzeki, ewakuację ponad 50 tys. mieszkańców. A ponad 10 tys. osób ewakuowano w mieście Ishinomaki, nad Zatoką Sendai, w Japonii północnej. Ishinomaki jest jednym z miast, które najbardziej ucierpiało w wyniku tragicznych zniszczeń ubiegłorocznego tsunami.

Z powodu tajfunu i bardzo złej pogody, dzisiaj w Japonii zachodniej, odwołano ponad 500 kursów lotniczych. Natomiast korporacja kolejowa podjęła decyzję o zawieszeniu obsługi części tras superszybkich pociągów Shinkansen. Zdaniem meteorologów - tajfun Jelawat opuści Japonię w poniedziałek rano, 1 października naszego czasu.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A u nas media wmawiają ludziom, że "nawałnice to poważny problem"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.