Facebook Google+ Twitter

Potocka, Rydzyk, Merkel. Dobre książki na wrześniowy weekend

Zapraszam do zapoznania się z najciekawszymi nowościami tej jesieni, które warto przeczytać w chłodny, jesienny wieczór.

"Obywatel i Małgorzata",
Małgorzata Potocka, Krystyna Pytlakowska,
Czerwone i Czarne 2013


 / Fot. Czerwone i Czarne- To była piękna historia– mówi Małgorzata Potocka, przez dziesięć lat towarzyszka życia Grzegorza Ciechowskiego. Po raz pierwszy w niezwykle szczerej rozmowie z Krystyną Pytlakowską opowiada o ich związku. Powstał wyjątkowy portret muzyka, kreślony z wielką miłością, pełen opisów życia codziennego artysty, uzupełniony o unikatowe zdjęcia i fragmenty dzienników. - Mimo że minęło już dwanaście lat – mówi Małgorzata – nie pogodziłam się z jego śmiercią do dziś. Jego telefon komórkowy leży w szufladzie. To tak, jakby cząstka Grzegorza była ze mną. Ale nie mam ochoty wykręcać jego numeru, słyszeć jego głosu: „Tu Grzegorz, zostaw wiadomość”. - Nie chcę słyszeć tej ciszy, która potem następuje -dodaje. W książce możemy przeczytać o tym, jak dojrzewała miłość do Grzegorza Ciechowskiego. Ale to nie tylko książka o wybitnym i znanym polskim muzyku. To przede wszystkim rozmowa o narodzinach miłości, fascynacji płcią przeciwną, wspólnym mieszkaniu, a wreszcie zdradzie i życiu po niej. Małgorzata Potocka nie tylko opowiada o tym, jak wyglądało jej życie z Ciechowskim,w którym ciągle obecna była praca nad kolejnymi piosenkami i teledyskami, ale też mówi o swoich planach i marzeniach, którymi próbuje choćby w jakimś stopniu zapełnić pustkę po śmierci Obywatela G.

"Imperator",
Piotr Głuchowski, Jacek Hołub,
Agora 2013


 / Fot. AgoraPiotr Głuchowski i Jacek Hołub stworzyli pierwszą reporterską, tak obszerną biografię o. Tadeusza Rydzyka. Słynny redemptorysta, przez jednych demonizowany, przez drugich uwielbiany, jest bardzo często skrajnie, a przez to nieprawdziwie przedstawiany przez media. Reporterzy prezentują swoje historie, w których opisują, w jakich trudach rodziło się Radio Maryja, które ze stacji o charakterze lokalnym, stało się wielką rozgłośnią, której można słuchać na całym świecie. Związki ojca dyrektora z politykami prawicy, umiejętność organizacji Rodziny Radia Maryja i jej wpływ na rzeczywistość czy wypowiedzi byłych współpracowników stacji - m.in. to wszystko znajdziemy w książce. Wydaje mi się, że jest ona napisana w miarę uczciwie, a to dlatego, że autorzy opisują dobre strony jego radia, obalają medialne kłamstwa (np. to, że redemptorysta jeździ Maybachem). Na łamach tej liczącej prawie 450 stron biografii reporterzy śledzą dzieciństwo przyszłego duchownego, który wychował się w Olkuszu, a dzisiaj szefuje mediom, które wielu Polaków słucha nie tylko w Polsce, ale też na innych kontynentach,a także prowadzi działalność geotermalną czy buduje w Toruniu wielką świątynię.

"Angela Merkel. Pani Kanclerz",
Stefan Kornelius,
Filia 2013


 / Fot. FiliaTo bardzo subiektywna książka Stefana Korneliusa, niemieckiego dziennikarza, który opisuje Angelę Merkel jako polityka, który stanął u szczytu władzy. "Swojej partii przewodniczy w sposób stanowczy, niemalże wolny od jakichkolwiek sprzeciwów wobec podejmowanych przez nią decyzji" - pisze autor. Jak zauważa Kornelius, Merkel nie wierzy w linearny wzrost władzy, dla niej polityka jest grą będącą zbiorem tego, co pozytywne i negatywne, jest stałą przeplatanką sukcesów i porażek. Jak wyglądało dzieciństwo Merkel, jej dojrzewanie do bycia politykiem, jak układają się jej relacje z innymi politykami- m.in. o tym możemy przeczytać w książce. Kornelius przywołuje m.in. sytuację ze stycznia 2006 roku, kiedy to w trakcie jej wizyty w Rosji Władimir Putin wręczył kanclerz pluszowego misia, a rok później na Krymie w jego rezydencji nad Morzem Czarnym "przywitała" ją suczka labradora, która obwąchała Merkel, a następnie położyła się u jej stóp. Za tymi sytuacjami kryje się i humor i szyderstwo Putina, który wykorzystał wiedzę o tym, że Merkel boi się psów, szczególnie po sytuacji sprzed kilkunastu lat, kiedy to pies sąsiada ugryzł ją w kolano. Niemiecka polityk poczuła się ośmieszona po incydencie z udziałem rosyjskiego prezydenta. "Od tego czasu przed wszystkimi spotkaniami Angeli Merkel i Władimira Putina jest jasno i stanowczo ustalane, że mają się one odbywać bez udziału psów" - czytamy w książce.

"Praga. Miasto magiczne",
Marek Pernal,
Agora 2013


 / Fot. AgoraAutorem tego przewodnika jest Marek Pernal, historyk, dyplomata, były ambasador RP w Republice Czeskiej i konsul generalny RP w Barcelonie. Autor m.in. przewodnika po Republice Czeskiej i Słowacji, monografii Pałacu Fürstenbergów w Pradze i spacerownika historycznego „Barcelona. Miasto, ludzie, książka, film". W przewodniku znajdziemy 16 spacerowych tras, legendarne piwiarnie, modne kluby, sprawdzone restauracje i bary, szczegółowe mapy i ponad 800 zdjęć jednego z najpiękniejszych miast Europy. Skarby, kolekcje, muzea, biografie, anegdoty i polonika, czyli Praga oczami Marka Pernala – historyka z wykształcenia, który jako dyplomata spędził w Pradze kilka lat. Ogromną zaletą książki jest szereg informacji praktycznych, przydatnych zwłaszcza spacerowiczom, np. gdzie smacznie i niedrogo zjeść. A poza tym kalendarium, indeksy i tropy magiczne, a wśród nich: astrolodzy, alchemicy, kabaliści, wróżbici, mędrcy i szaleńcy. Gdy będziemy się wybierali do Czech, warto wziąć ze sobą ten merytorycznie i ciekawie opracowany przewodnik, z pięknymi zdjęciami i przydatnymi mapkami. We wrześniowe wieczory planujmy już kolejne wakacje albo przynajmniej wyruszmy w "książkową" podróż po Pradze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.