Facebook Google+ Twitter

"Potop Redivivus" Jerzego Hoffmana od 3 października w kinach

Zmontowana w nowoczesnej narracji i zrekonstruowana cyfrowo adaptacja filmowa "Potopu" Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana po czterdziestu latach od 3 października 2014 r. wraca na ekrany kin.

Potop Redivivus 2014 / Fot. plakat Po uroczystej premierze na tegorocznym 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni na ekrany kin od 3 października 2014 r. wchodzi "Potop Redivivus" Jerzego Hoffmana. Nowa odsłona adaptacji filmowej drugiej części Trylogii Henryka Sienkiewicza z 1974 r. wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesnego widza.

"Potop Redivivus" to tytuł przemontowanego, zrekonstruowanego cyfrowo i skróconego o ponad dwie godziny filmu Jerzego Hoffmana. Obraz jest projektem Filmoteki Narodowej, który powstał z potrzeby zapoznania młodego pokolenia z wybitnym i atrakcyjnym dziełem polskiej kinematografii.

 / Fot. youtube/print screenOdrestaurowany i zdynamizowany obraz trwający 185 minut powstał pod nadzorem artystycznym Jerzego Hoffmana i Jerzego Wójcika. Marcin Kot Bastkowski - współpracownik reżysera przy produkcji "Ogniem i mieczem" i „Bitwy warszawskiej” jest autorem nowoczesnej formuły montażu dostosowanego do odbioru młodych pokoleń.

Kierownik Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej Elżbieta Wysocka zapewniła PAP, że rekonstrukcja obrazu filmowego dała niezwykły efekt: "Uszkodzenia wynikające z upływu czasu zostały usunięte. Zachowaliśmy wszystko to, co dobre ze starej produkcji, np. efekty wywołane użyciem specjalnej soczewki, dodając do tego nowoczesny, szybki montaż. Młodzi widzowie z pewnością nie odniosą wrażenia, że w filmie czegoś brakuje. Będą raczej mieli poczucie, iż oglądają nowoczesną produkcję".

Nową formułę filmu doceniła publiczność festiwalowa. Jak świadczą doniesienia medialne, w czasie premiery w Gdyni widzowie wielokrotnie wyrażali aplauz oklaskami i emocjonalnymi reakcjami. Jak podkreśliła Elżbieta Wysocka, „duży entuzjazm i życzliwy stosunek widzów do aktorów są najlepszym dowodem na to, że projekt powiódł się”. Potwierdzeniem tych słów jest pełny zwiastun filmu:Od jutra będą się mogli o tym przekonać widzowie wybranych kin, do których szczęśliwie zalicza się warszawskie kino Iluzjon, gdzie seanse filmu „Potop Redivivus” odbędą się 3, 4, 5, 7 i 26 października 2014 r.

Czytaj także: Jest już pierwszy zwiastun filmu "Potop Redivivus", Zrekonstruowany cyfrowo "Potop" Jerzego Hoffmana zostanie zaprezentowany na festiwalu w Gdyni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Aż trudno uwierzyć że taki film jak "Potop" po 40 latach będzie już głównie tylko filmem wyświetlanym tylko w małych salkach kin studyjnych jako lektura dla koneserów. Młody widz zna Potop głownie z pokazów telewizyjnych czy na wideo co nie musi być wielkim ograniczeniem bo wiele rodzin ma wielkie formatem telewizory a nawet rzutniki domowe. osobiście postaram się upolować ten panoramiczny ( nie byłem na festiwalu w Gdyni)w jak największej sali kinowej) Poszedłbym też do kina "Beskid"w Andrychowie obecnie kinie parafialnego aby zobaczyć choćby pamiętne sekwencji w sanktuarium częstochowskim

Komentarz został ukrytyrozwiń

Film będzie można obejrzeć niebawem w Kielcach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na seans w kinie Iluzjon przyszło sporo widzów - reagowali tradycyjnie w scenach humorystycznych śmiechem - ten film porusza niezależnie od tego, jak wiele razy się go ogląda.
Jednak najpełniej jego walory widać na dużym ekranie. Po rekonstrukcji cyfrowej gra świateł i barw ogromnie zyskała. Montaż nowej wersji nie odebrał adaptacji jej charakteru. Ogląda się z ogromnym uznaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też jestem ciekawa jak będzie przyjęta ta skrócona wersja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obejrzałbym filmowy Hoffmanowsko sienkiewiczowski Potop na najbardziej olbrzymim ekranie kinowym jaki jest możliwy! Pamiętam pokaz z 1974 roku w świeżo odremontowanym pięknym kinie ze sporym ekranem a był to pierwszy film po modernizacji i częścią wystroju stały się wielkie zdjęcia aktorów tego filmu, które były eksponowane przez wiele lat. Piękne wspomnienia a teraz prawie nie sposób zauważyć repremiery. Dziękuję Autorce artykułu za przypominanie premiery po 40 latach tego filmu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Potop był stworzony specjalnie z myślą o dużym ekranie, więc to niezwykła możliwość zobaczenia go ponownie w takiej postaci, prezentującej wszystkie jego atuty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adaptacje przyjmują różne formy i zawsze są - to fakt - rezultatem jakiegoś wyboru. Powiadano, że uwzględnienie wszystkich epizodów złożyłoby się na 20 godzin. Może kiedyś powstanie taki serial...
Skądinąd każdy wybór to interpretacja - ale i osobne dzieło. Bardzo jestem ciekawa odbioru nowej narracji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wersja nie skrócona i tak była uboga w zakresie wielu wątków, po co zatem było to jeszcze skracać? Czy świadczy to o braku pomysłu na nasza kinematografię?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, jaka będzie frekwencja?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.