Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7916 miejsce

Potrawy z mielonego mięsa w kuchni dietetycznej

Potrawy z masy mięsnej, przygotowywane z najlepszych rodzajów cielęciny i wołowiny oraz królika, drobiu i ryb, zawierają mało tłuszczu.

Lekko słone, nie doprawione przyprawami potrawy z mięsa mielonego są zalecane przy wielu chorobach, a zwłaszcza przewodu pokarmowego. Są również zalecane rekonwalescentom i małym dzieciom, a nawet niemowlętom.

Główną rolę w żywieniu dietetycznym odgrywa jakość użytych produktów oraz sposób przygotowania potrawy. Produkty, zwłaszcza mięsne, muszą być łatwostrawne i najwyższej jakości, czyli nie powinny pochodzić od starych zwierząt, zawierać dużych ilości błon, ścięgien i tłuszczu. Używa się zazwyczaj tłuszczu łatwo przyswajalnego, a więc świeżego masła czy oliwy z oliwek. W żywieniu dietetycznym przepisy kulinarne na potrawy duszone, smażone i pieczone są jednak nie wskazane nawet z dodatkiem tych łatwo przyswajalnych tłuszczów.

Mięso do sporządzania potraw dietetycznych powinno 2-3 razy być mielone, a następnie w postaci pulpetów, kotlecików lub budyniów mięsnych gotowane na parze lub w wywarach jarzynowych, lekko solonych. Można też ugotowane mięso zemleć dwukrotnie i podawać w postaci papki.

W kuchni dietetycznej wykorzystuje się tylko przepisy kulinarne na potrawy z rybnej masy mielonej, które są gotowane w słabych wywarach z jarzyn, bez dodatku przypraw korzennych, najlepiej w postaci pulpetów. Do sporządzania mielonych mas są zazwyczaj wykorzystywane ryby chude, jak na przykład szczupak, dorsz, sandacz.

Czasem lekarz zezwala na podanie chudej gotowanej szynki lub polędwicy. Trzeba jednak pamiętać, że w takich wypadkach oba te produkty muszą zostać dwukrotnie zmielone przed podaniem.

------
Biblioteczka poradnika domowego
Opracowanie własne

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zajrzałam do podanego linka i natrafiłam na sałatkę z selerem naciowym. Muszę to wypróbować, bo ponoć ten typ selera ma bardzo korzystne właściwości.
Artykuł ciekawy 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytałem przepisy kulinarne i zgłodniałem, niestety jestem na diecie ale nie ma bata który powstrzymałby mnie od smakołyków. Podobno ciasto i kawa szkodzi ludziom na diecie, ale dzień bez herbatnika i kawy to dzień stracony. Za przepisy 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.