Facebook Google+ Twitter

Potrójna koniunkcja w nocy z 18 na 19 marca. Księżyc zbliży się do Marsa i Spiki

W nocy z 18 na 19 marca będziemy świadkami ciekawego zjawiska astronomicznego. Księżyc zbliży się do Marsa i najjaśniejszej gwiazdy w gwiazdozbiorze Panny, czyli Spiki.

 / Fot. By RHorning and later modified by Scooter20 (Own work, based on the these sources.) [Public domain], via Wikimedia Commons18 marca o godzinie 23.11 Księżyc znajdzie się blisko Spiki, najjaśniejszej gwiazdy gwiazdozbioru Panna. Kilka godzin później o 2.07 zbliży się do Marsa.

Dr hab. Arkadiusz Olech z PAN zachęca do obserwacji nieba między północą a pierwszą. Astronom zapewnia, że nie będzie problemów z identyfikacją obiektów. "Mars zbliża się do opozycji i jego jasność jest duża: -1,0 magnitudo. Trudno będzie pomylić go z innym ciałem, bo jest bardzo jasny i ma charakterystyczną czerwoną barwę. Spika jest wyraźnie słabsza od Marsa, ale to jedna z najjaśniejszych gwiazd na niebie: +0,98 magnitudo" - cytuje Polskie Radio za PAP.

W marcu i kwietniu występują najlepsze warunki do obserwacji Marsa - twierdzi ekspert z PAN. Wszystko dlatego, że planet znajduje się wówczas w opozycji do Ziemi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.