Facebook Google+ Twitter

Potrzeba poznania granic prawnych kupowanej nieruchomości

Kupująć nieruchomość bardzo często nie znamy jej faktycznych granic prawnych. Często potrzebne jest rozgraniczenie.

W ostatnich latach bardzo wzrosło zainteresowanie społeczeństwa zakupem nieruchomości. Bardzo wiele osób chce nabyć nieruchomości – zwłaszcza grunty, aby stanowiły one dla nich zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych albo po prostu jako lokatę kapitału.
Aby nabyć nieruchomość gruntową powinna ona mieć uregulowany stan prawny – najlepiej założoną księgę wieczystą. Nabywając działkę ten warunek musi być spełniony (inaczej notariusz nie sporządzi aktu notarialnego) – więc nabywca nie ma o co się martwić. Ale bardzo często nabywca nie zna dokładnych granic nieruchomości, czyli de facto nie wie dokąd rozciąga się jego własność. Kupując działkę powinniśmy (dla uniknięcia ewentualnych późniejszych kłopotów) wymóc na zbywającym, by jej granice były wyznaczone w terenie przez geodetę i zastabilizowane trwale na gruncie. Pamiętajmy o tym, że stan zastany na gruncie (miedza, ogrodzenie itp.) wcale nie musi być zgodny ze stanem prawnym. Powiedzmy szczerze, że bardzo często są rozbieżności. Nieświadomy nabywca może mieć kłopoty, gdy zechce swą nieruchomość zabudować lub nawet tylko ogrodzić. Bardzo często potrzebne jest rozgraniczenie. Rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu ich granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów.

Postępowanie rozgraniczeniowe prowadzone jest w trybie administracyjnym lub w trybie sądowym.

Zgodnie z przepisami prawa czynności ustalenia przebiegu granic wykonuje geodeta upoważniony przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) – ale tak naprawdę to klient wybiera geodetę i klient ponosi koszty usługi. W razie sporu co do przebiegu linii granicznych, geodeta stara się nakłonić strony do zawarcia ugody poprzez sporzadzenie aktu ugody. O ważności czynności geodety świadczy fakt, że ugoda zawarta przed geodetą posiada moc ugody sądowej.

Skuteczność postępowania rozgraniczeniowego zapewnia na przyszłość nienaruszalność granic nieruchomości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

kiszowy tomek
  • kiszowy tomek
  • 14.10.2010 16:58

można tez zobaczyć tutaj:

http://kredyt-na-mieszkanie.blogspot.com

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.