Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15273 miejsce

Potrzeba tworzenia: kolaże i zabawki kreatywne

15 września w Galerii Architektury SARP w Krakowie odbył się wernisaż wystawy kolaży pani Małgorzaty Bojanowskiej. Wystawa potrwa do 5 października. Artystka ma dwie niezwykłe pasje: wyklejanie kolaży i projektowanie zabawek kreatywnych.

Jestem z miasta / Fot. Krystyna NitaTo już druga wystawa prac Małgorzaty Bojanowskiej. Przed wernisażem zgłębiłam wiedzę na temat kolażu. Termin pochodzi od francuskiego czasownika coller - kleić. Pierwszym obrazem wykonanym tą techniką była prawdopodobnie Martwa natura z kompotierką Braque’a. Znanym wczesnym kolażem, często cytowanym przez historyków sztuki jest dzieło Pabla Picassa Martwa natura z plecionym krzesłem z 1911 roku.

Kubiści Georges Braque i Pablo Picasso wykonali, w latach 1912-1913, pierwsze kolaże, wprowadzając do kompozycji gwoździe, guziki, kawałki szkła, wycinki z gazet. Rezultatem tego zabiegu było wprowadzenie elementów wyrwanych z rzeczywistości, zmiana ich początkowego sensu. Wprowadzenie nowych tekstur i materiałów pozwalało stworzyć zupełnie nową przestrzeń plastyczną. Kolaż pozwalał im również reorganizować przestrzeń obrazu tworząc nakładające się, dodatkowe plany. Kubiści tacy jak Braque i Picasso tworzyli kompozycje bardzo czytelne uciekając się właśnie do kolażu.
Po kubistach kolażem zainteresowali się futuryści, surrealiści, dadaiści i konstruktywiści. Henri Matisse stworzył swój własny, niepowtarzalny styl.
Chorwacja / Fot. Krystyna Nita
W IX tomie Sztuki świata czytamy: „Mieszkający w Hanowerze dadaista Kurt Schwitters swoje kolaże i asamblaże komponował ze śmietnikowych odpadków nazywając je merz. Wyrwane z nicości przedmioty dnia codziennego, porządkował w ten sposób, że powstawały dzieła sztuki należące do najsubtelniejszych, najbardziej wyrafinowanych prac stworzonych w okresie międzywojennym”.

W 1992 roku została stworzona we Francji pierwsza europejska organizacja zrzeszająca artystów „kolażystów”, najpierw pod nazwą Collectif Amer, później Artcolle. Zorganizowano ponad 500 wystaw poświęconych sztuce kolażu, w tym Targi Kolażu Współczesnego, które odbywają się corocznie w Paryżu od 1993 roku. Członkowie tej organizacji są pomysłodawcami stworzenia pierwszego muzeum poświęconego tej stosunkowo „młodej” technice artystycznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Krystyno, Pani publikacje to prawdziwe perelki. Na ta trafilam dopiero dzisiaj, jaka przyjemnosc. Polecam wszystkim ktorzy byc moze przeoczyli. Gratuluje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dopiero dzisiaj odkryłam ten arcyciekawy reportaż z wystawy. Świetna relacja, jak zawsze dopracowana w szczegółach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.