Facebook Google+ Twitter

Potrzebna Izba Pamięci upadłych zakładów w Muzeum w Szczecinie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-01-21 20:15

W ostatnią niedzielę sztandary rybackiego PPDiUR Gryf i Transoceanu zostały uroczyście przeniesione z siedziby Stella Maris (gdzie były dotychczas przechowywane) do gmachu Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Resztki tablicy Transoceanu / Fot. Wincenty SadowskiSztandary mają się stać zaczątkiem Izby Pamięci nieistniejących firm z branży morskiej. Uważam, że to dobry pomysł, lecz upadłych zakładów, nie tylko gospodarki morskiej jest w Szczecinie więcej, więc proponuję utworzenie w Muzeum Narodowym w Szczecinie Izby Pamięci upadłych i nieistniejących przedsiębiorstw i zakładów ku przestrodze i pamięci.

Za komuny Szczecin był prężnym ośrodkiem gospodarczym i przemysłowym, tętnił życiem zakładów przemysłowych. Takie nieistniejące już zakłady i przedsiębiorstwa jak: Stocznia Szczecińska, Huta Szczecin, Papiernia Skolwin, Cukrownia Szczecin, Fabryka kabli Załom, PPDIUR Gryf, Transocean, FSM Polmo, Chemitex Wiskord, Cukiernia. Zakłady przemysłu odzieżowego: ZPO Dana i ZPO Odra, Zakłady Budowlane: KBO1, SPBO 2, nadawały ton życiu miasta i województwa. Dzisiaj wymienione wyżej firmy przeszły już do Legendy. I to jest najnowsza Szczecińska Legenda.

W styczniu 2009 r. opublikowałem na stronie mmszczecin tekst "Czarna księga strat przemysłu wytwórczego w Szczecinie", w której zaproponowałem wspólnie z internautami stworzenie listy upadłych i nieistniejących zakładów przemysłowych (i nie tylko) Szczecina. Internauci uzupełnili moją listę o następne upadłe zakłady i firmy.

Ale to wszystko za mało, upadłe i nieistniejące firmy miały swój dorobek, swoich pracowników, swoje osiągnięcia, sztandary i odznaczenia. Warto je zebrać teraz, gdy jeszcze żyją ludzie którzy pracowali w tych zakładach, gdy jeszcze wiadomo gdzie przechowywane są pamiątki: dokumenty, zdjęcia, tablice z nazwami firm, sztandary, typowe wyroby, maszyny, urządzenia wyposażenia zakładów, czy mozaiki na murach zakładów (niczym szczątki berlińskiego muru). Tablica pamiątkowa przed bramą Stoczni Szczecińskiej / Fot. Wincenty Sadowski

A może w planowanym w Szczecinie Muzeum Przełomów znalazłoby się miejsce na Izbę Pamięci, gdyż właśnie przełom ustrojowy (wprowadzenie gospodarki rynkowej) spowodował upadek większości tych zakładów i firm. Jedno jest pewne już teraz powinniśmy ogłosić zbiórkę pamiątek po upadłych zakładach i firmach i na razie powinno się tym zająć Muzeum Narodowe (dopóki nie istnieje Muzeum Przełomów). Nie pozwólmy na odejście w niepamięć najnowszej szczecińskiej historii.

Wincenty Sadowski
Tekst opublikowany pierwotnie na: mmszczecinprzemyslowych?category=interwencje
WS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Makary Rejch
  • Makary Rejch
  • 07.02.2012 15:45

Chyba nikt nie ma sentymentu do upadłych zakładów!

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Gdańsku można założyć muzeum upadłych partii politycznych i historię o zeszmaceniu związków zawodowych nigdy nie wolnych

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.