Facebook Google+ Twitter

Potrzebna jest krew, zwłaszcza grupy minus!

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-11-04 10:13

Krwi najbardziej brakuje podczas wakacji. W tym roku, mimo że od lata minęły już ponad dwa miesiące, sytuacja wcale nie wróciła do normy.

– Krwi nadal brakuje. Bardzo proszę, by wszyscy, których stan zdrowia na to pozwala, zgłaszali się do centrów krwiodawstwa. Od ich decyzji może zależeć ludzkie życie – zaapelował w piątek minister zdrowia Zbigniew Religa. Minister dodaje, że brakuje zwłaszcza niektórych grup krwi. – Ciągle borykamy się z niedoborem „minusów”, bo mniej ludzi ma te grupy. Niektórzy pacjenci potrzebują krwi o specjalnych parametrach i tu są największe problemy, bo przy niewielu krwiodawcach nie mamy wyboru – wyjaśnia Religa.

W niektórych zabiegach – m.in. onkologicznych czy kardiochirurgicznych - pacjent może potrzebować nawet kilkanaście litrów krwi. By tyle zdobyć potrzeba kilkudziesięciu dawców.

Problem braku krwi najbardziej dotyka specjalistyczne placówki, w których przeprowadza się wiele skomplikowanych operacji. Dla bliskich krew oddaje często rodzina i przyjaciele. Jednak najlepsze placówki w Polsce, do których na zabiegi przyjeżdżają pacjenci z całego kraju, mają spore kłopoty. Na przykład na stronie internetowej Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie dyrekcja zamieściła dramatyczny apel: „Pilnie potrzebujemy krwi”.

- Krwiodawstwo rodzinne działa sprawnie, ale nie wystarcza. Krew musimy sprowadzać często spoza Warszawy, na przykład ze Słupska. Znalezienie jej to nasz problem, dlatego szukamy wszędzie, wysyłamy kierowców do innych miast – twierdzi szef Centrum, prof. Marek Nowacki.

OK (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.