Facebook Google+ Twitter

Potrzebna krew

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apelują o krew. Szczególnie brakuje jej podczas wakacji

Wakacyjne niedobory krwi związane są z wyjazdami honorowych dawców krwi. Dodatkowo z dużych miast wyjeżdżają studenci, którzy w ramach wielu akcji, np. Wampiriad oddają „płyn życia”. Jak tłumaczy dr Małgorzata Antończyk z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu: - Najczęściej studentów brakuje przez trzy wakacyjne miesiące. To właśnie wtedy mamy największe braki w magazynach – wyjaśnia.

Krwi najbardziej brakuje w wakacje / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2d/Donated_blood.jpg/800px-Donated_blood.jpgKrwiodawcą może zostać każdy, kto ukończył 18 lat i jest zdrowy. Dodatkowo, przed każdym pobraniem, dawca zostanie szczegółowo przebadany, by wykluczyć przeciwwskazania. Jak podkreśla dr Małgorzata Antończyk, oddając krew – ratujemy życie innym: - Jedna osoba, w ciągu jednego oddania, ratuje tak naprawdę trzy osoby. Wszystko dlatego, że najczęściej pobierana jest tzw. krew pełna. Z takiej krwi otrzymuje się następnie koncentrat krwinek czerwonych, płytki krwi i osocze. Te składniki mogą zostać przekazane nawet trzem osobom – tłumaczy.

Przed oddaniem krwi powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach krwiodawcy. Poza wspomnianą już pełnoletnością i wewnętrznym poczuciu zdrowia, powinniśmy ważyć powyżej 50 kg, a na zbiórkę krwi zgłosić się po lekkim posiłku i z dokumentem, ze zdjęciem i PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości.

W najbliższy weekend Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu przeprowadzi ostatnią z wakacyjnych akcji oddawania krwi. Wyjątkowe miasteczko stanie przy pręgierzu na wrocławskim Rynku. Krew będzie tam można oddać między godziną 12, a 17.
Życiodajny płyn można także oddać każdego dnia w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce. Większość tych placówek, na swoich stronach internetowych, prowadzi specjalne tabele, na których oznaczony jest aktualny stan krwi w magazynach.

Strony wybranych Centrów znajdują się poniżej:

Warszawa: http://www.rckik-warszawa.com.pl/
Wrocław: http://www.rckik.wroclaw.pl
Katowice: http://www.krwiodawstwo-katowice.pl/
Szczecin: http://www.krwiodawstwo.szczecin.pl/
Poznań: http://www.rckik.poznan.pl/
Kraków: http://rckik.krakow.pl/
Bydgoszcz: http://www.rckik-bydgoszcz.com.pl/
Gdańsk: http://www.krew.gda.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

E.K OOL
  • E.K OOL
  • 21.02.2011 22:26

Zapraszam na www.radashdkrp.pl.tl - przede wszystkim do zakładki Informacje dla krwiodawców,
a potem po kolei. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.