Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27148 miejsce

„Potrzebna krew…” - autora fałszywych sms-ów szuka policja

"Poszukiwana jest krew grupy ARh- dla umierającego dziecka”… taki tekst ostatnio pewnie wiele osób zobaczyło na ekranie swego telefonu komórkowego. Wiadomo już, że alarm był fałszywy. Oburzony tym mieszkaniec Krosna zażądał od policji ścigania sprawcy makabrycznej wiadomości.

 / Fot. AkpaWłaściciele telefonów komórkowych od kilku dni otrzymywali krótkie wiadomości z prośbą o pomoc. Potrzebna była krew dla umierającego dziecka. Ludzie w pierwszym odruchu wybierali opcję: „prześlij dalej”. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Rzeszowie dzwoniły telefony, mieszkańcy regionu chcieli pomóc…

Sms krążył po całym kraju. Fałszywą informację przekazywali sobie kolejni użytkownicy telefonów. W ten sposób łańcuszek sms-ów stał się gigantycznym ciągiem makabrycznych żartów. Wiadomość trafiła do dziennikarzy, nawet do rzecznika podkarpackiej policji.
Sms-y z prośbą o pomoc dla umierającego dziecka różniły się nieco pod względem treści. W jednym była informacja, by oddać krew w Przemyślu, w innych, że chodzi o szpital w Krośnie. Bywało, że podana była tylko treść apelu i numer telefonu.

Apel był fałszywy. Żartowniś oszukał wiele osób i naraził je na straty (materialne, ale też moralne). Tak właśnie uważa Stanisław A., mieszkaniec Krosna, który zawiadomił policję o popełnieniu przestępstwa.
Autora sms-a można ścigać w oparciu o konkretne zapisy kodeksu karnego. Sprawa może być potraktowana jako oszustwo lub złośliwe wprowadzenie w błąd.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Tego sms można podsumować jednym zdaniem" ludzka głupota nie zna granic"

Komentarz został ukrytyrozwiń

W piątek około godziny 15 odebrałam telefon od koleżanki, która zapytała mnie czy odebrałam od nie sms'a.Odpowiadając, że nie zaczęła opowiadać mi o dziecku koleżanki,że potrzebna jest krew.Poruszyło mnie to więc zaczęłam rozsyłać sms'a dalej, gdyby to był tylko sms potraktowałabym jako łańcuszek ale ten telefon od koleżanki mnie wzruszył. Akcja ruszyła, wieczorem ja zaczęłam otrzymywać telefony i sms'y od "dawców", które przekazywałam dalej tej koleżance. W sobote miałam następny telefon, od pana chętnego, który stwierdził, że ktoś sobie z nas jaja robi!Więc nie czekając długo dzwonie znów do tej koleżanki opowiadam sytuacje i dostaje taką odpowiedz: że ta kobieta podobno wyłączyła telefon ale akcja jestv prawdziwa, że dziecko jest w szpitalu X i dostało krew ale w razie co to mam dac nr.telefonów do tych ludzi, więc w to wszystko wierzyłam.
Ale po wczorajszych wiadomościach i telefonie od innej kolezanki, która też włączyła się w tą akcję zaczęłam coś podejrzewać i dzwonie znów do tej co mnie powiadomiła i dowiezdiałam się że raczej nikt by sobie jaj z tego nie robił itp i dostałam nr od pani która też prowadziła tę akcję i co jeszcze - powiedziała mi że z dzieckiem jest lepiej.
Nie wiem co teraz o tym myśleć, człowiek chciał pomóc a wyszedł na tym jak "zabłocki na mydle" Ja się czuję bardzo oszukana i czuję, że też oszukałam następnych opowiadając im to co ja się dowiadywałam. i co o tym myśleć??????????

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.02.2008 12:17

Zapewne się wyprze tylko czy sąd uwierzy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z Beatą.
Łańcuszki szkodzą sieci tak samo, jak spam.
A jeśli zawierają czyjeś dane kontaktowe, dodatkowo narażają tą osobę / instytucję na nękanie na dużą skalę.
To jest przestępstwo i powinno być ścigane.
Polecam lekturę http://atrapa.net/chains
"patrząc z perspektywy "darwinowskiej", walkę o "przeżycie" wygrywają te listy, które potrafią żerować na słabościach odbiorców, niekoniecznie te, który niosą prawdę"

Komentarz został ukrytyrozwiń

taaa... To ja może zgłoszę się na policję bo jakieś 3 lata temu, gdzieś na drodze Poznań - Warszawa, zgubiłem guzik od marynkarki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

zgodnie z art 1 § 2 kk nie stanowi przestępstwa czyn zabrioniony, którego społeczna szkodliwość jest znikoma.
Przepis ten jest wyrazem założenia ustawodawcy, że nie wszystkie czyny karalne (realizujące-> ustawowe znamiona czynu zabrnionego) są karygodne, lecz tylko takie, które osiągnęły wyższy niż znikomy stopień społecznej szkodliwości.
zgodnie z art 17§1 pkt3 kodeksu postępowania karnego, nie wszyczyna się, gdy społeczna szkodliwość czynu jest znikoma.
itd.....

paradoksem to oszustwo, albowiem było nadzwyczaj
pożyteczne!

Artykuł 115, paragraf 2 KK:
Przy ocenie stopnia społecznej szkodliwości czynu sąd bierze pod uwagę rodzaj i charakter naruszonego dobra, rozmiary wyrządzonej lub grożącej szkody, sposób i okoliczności popełnienia czynu, wagę naruszonych przez sprawcę obowiązków, jak również postać zamiaru, motywację sprawcy, rodzaj naruszonych reguł ostrożności i stopień ich naruszenia.


Ciekawe jakie to straty materialne i moralne poniosły te osoby!
to honorowe krwiodawstwo .
krew nie zmarnowała się. Nie oddali jej na marne.
koszt sms?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo dla pana Stanisława!
Również otrzymałem taką wiadomość sms-em! Nie znam jednak nikogo, kto ma krew ARh-, nie zareagowałem na to więc, podając sms-a dalej, tylko spytałem znajomych.
Bardzo dobrze, że ktoś zajął się tą sprawą oraz, że o tym napisałaś!
Kiedy naprawdę ktoś będzie potrzebował pomocy - potencjalny dawca może potraktować sms-a jako kolejny fałszywy alarm. Dzięki temu artykułowi wiadomo, że tamte wiadomości były "żartem", a sprawcy nie ujdzie to najprawdopodobniej na sucho. Może dzięki temu nie zignorujemy prawdziwej potrzeby:)
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.