Facebook Google+ Twitter

Potrzebujemy mediów publicznych

W ostatnich miesiącach tematyka mediów publicznych nie schodzi z pierwszych stron gazet. Przepychanki w jakich uczestniczy dwóch prezesów TVP i cztery partie parlamentarne budzą niesmak w widzach i nie służą sprawie dobrych mediów.

Czasami w dyskursie publicznych pojawiają się nawoływania do likwidacji TVP i Polskiego Radia - takie myślenie jest niedopuszczalne. Media publiczne należy uzdrowić, a nie niszczyć.

Z perspektywy warszawskiego salonu


Politycy, którzy nawołują do likwidacji mediów publicznych przedstawiają wielkomiejską perspektywę klasy średniej. Nie zauważają, że telewizja i radio publiczne jest podstawowym źródłem informacji i kultury w mniejszych ośrodkach, tam gdzie ludzi nie stać na platformę cyfrową, a internet jest zainstalowany co najwyżej w szkole. Nie do przecenia jest rola 16 ośrodków lokalnych, które obok prasy stanowią podstawowe źródło wiedzy o miejscowych uroczystościach, festiwalach, ale też problemach. Dzięki regionalizacji telewizji reporterzy są w stanie dotrzeć w każde miejsce i o tym poinformować. Czy w interesie stacji komercyjnych jest pochylanie się nad ludzkimi problemami? Mam poważne wątpliwości.

Misja to też rozrywka na wysokim poziomie


Mówiąc o misji telewizji publicznej wielu komentatorów ograniczało problem do programów informacyjnych, publicystycznych, religijnych, kulturalnych. Tymczasem misja telewizji publicznej polega nie tylko na tym. Można oferować dobre i ambitne seriale czy teleturnieje, które jednocześnie będą przyciągać miliony przed telewizory. Wybór zachodnich formatów typu "Gwiazdy Tańczą na lodzie" i okraszenie ich kontrowersyjnymi, choć niezbyt ciekawymi jurorami, oznaczają pójście na łatwiznę. Znacznie lepiej byłoby przeznaczyć te pieniądze na dobrych młodych reżyserów, którzy zrobiliby dobry serial o problemach współczesnej, polskiej młodzieży. Media publiczne powinny również zamiast być niewolnikami gustów muzycznych właścicieli największych rozgłośni, szukać prawdziwych talentów, w różnych gatunkach i zaprosić do współpracy tych którzy się na tym znają: redaktorów pism branżowych. Jechanie na cepelii też ma swoje granice.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.