Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18613 miejsce

Potwór z Amstetten - fakty w sprawie Josefa Fritzla

73-letni elektryk Josef Fritzl z Amstetten w Austrii więził w piwnicy swego domu, molestował i gwałcił swoją córkę, z którą miał siedmioro dzieci. Kilka dni temu ta niepojęta zbrodnia wyszła na jaw.

Josef Fritzl / Fot. PAP EPA AUSTRIAN POLICE HANDOUT24 tysięczne miasto w Dolnej Austrii, 100 kilometrów na zachód od Wiednia. To tutaj doszło do najstraszniejszej w historii Austrii zbrodni.

Wszystko zaczęło się w roku 1977, kiedy to Josef po raz pierwszy wykorzystuje seksualnie swoją 11-letnią wtedy córkę Elisabeth. 7 lat później zwyrodniały ojciec zamyka obezwładnioną Elisabeth w przygotowanej wcześniej do "użytku" piwnicy pod domem. Piwnica wysoka na 160 cm, ma kilka pomieszczeń wielkości 9 metrów kwadratowych, w tym pracownię, sypialnię z telewizorem, wnękę kuchenną, łazienkę. Matka zamkniętej 18-latki, zgłasza policji zaginięcie córki, jednak poszukiwania nie przynoszą rezultatu. Dopiero po miesiącu ojciec pisze sfabrykowany list, który rzekomo jest autorstwa zaginionej Elisabeth. 18-latka prosi w nim rzekomo o zaprzestanie poszukiwań, wyjaśniając, że uciekła do sekty. Policja wierzy Fritzlowi i sprawa zostaje zamknięta. A Elisabeth kolejne lata spędza uwięziona w przystosowanej do funkcjonowania piwnicy.

W 1989 roku Elisabeth rodzi w piwnicy córkę Kerstin. Rok później syna Stefana. Ich ojcem jest Josef Fritzl. Poczęte w wyniku gwałtu dzieci mieszkają i dorastają w piwnicy. Trzy lata później w domu Fritzlów pojawia się kolejne dziecko - żona Josefa znajduje go podrzuconego pod drzwiami. Josef zapewnił żonę, że to dziecko zostało podłożone przez córkę Elisabeth, która przed laty uciekła do sekty. Adoptuje więc dziecko i - jest to dziewczynka - daje jej na imię Lisa. Tak naprawdę Lisa jest jego prawdziwą córką i zarazem wnuczką, poczętą w piwnicy z Elisabeth.

W grudniu 1994 roku powtarza się sytuacja sprzed 4 lat. Kolejne dziecko zostaje rzekomo podrzucone przez córkę Josefa, który znowu przygarnia dziecko i nadaje mu imię Monika. Tego samego miesiąca więziona Elisabeth próbuje uciec, jednak Fritzl skutecznie ją powstrzymuje.

Pod koniec kwietnia 1997 roku niewolnica, zgwałcona ponownie przez ojca, rodzi bliźniaki. Jeden z nich umiera. Josef pali jego zwłoki w domowym piecu centralnym, a resztki zakopuje w ogrodzie. Drugiego z bliźniaków dewiant adoptuje - Alexander dorasta normalnie w domu. Ale to nie koniec tragicznej serii urodzin. W grudniu 2002 roku rodzi się w takich samych okolicznościach kolejne dziecko - syn o imieniu Felix.

Moment zwrotny ma miejsce 19 kwietnia tego roku, kiedy do kliniki w Amstetten Josef przywozi swoją 19-letnią, urodzoną i wychowaną w piwnicy, chorą córkę Kerstin. Lekarze domagają się rozmowy z jej matką. 26 kwietnia do kliniki przychodzi matka chorej dziewczyny Elisabeth wraz ze swym ojcem Josefem Fritzlem. Powiadomiona wcześniej o podejrzeniach policja, zatrzymuje Josefa niedaleko szpitala.

W ten sposób wychodzi na jaw największa w dziejach austriackiej kryminalistyki zbrodnia, której "bohaterem" jest 73-letni Josef Fritzl. Fritzl przyznaje się do winy, testy DNA potwierdzają, że jest ojcem i dziadkiem swoich dzieci, urodzonych w skutek gwałtu na własnej córce. Jednak kat, oskarżony o więzienie córki, gwałty na niej i kazirodztwo, nie chce zeznawać. Domaga się adwokata.

Sześcioro dzieci - trójka, która całe życie spędziła w piwnicy i trójka, która chowała się w domu, zostały natychmiast otoczone opieką psychologiczną. 18-letnia Kerstin jest w stanie krytycznym. Nie wiadomo co jej jest. Podejrzewa się, że chodzi o tajemniczą chorobę dziecka z kazirodczego związku. 5-letni dziś Felix, który również nigdy nie widział światła dziennego powiedział, że świat na zewnątrz je bardzo piękny.

Jak ustaliła policja, żona Fritzla - Rosemarie, która przez 24 lata gehenny żyła pod jednym dachem z dewiantem, nic nie wiedziała o tym, co dzieje się w piwnicy i nie brała udziału w zbrodni. Jak mówią sąsiedzi, to był bardzo spokojny, ułożony człowiek. Nikt nie podejrzewał, że w tak udany sposób prowadził podwójne życie ojca wychowywanych dzieci i demona swojej córki i dzieci, które ona poczęła. Jedzenia, ubrań i pieluch nie kupował nigdy w Amstetten. jeździł na zakupy poza miasto. Teraz trwają szczegółowe przeszukiwania piwnicy na Ybbstrasse 40.

Jak się okazało Fritzl przez długi czas wynajmował swoje mieszkanie. Jeden z dawnych lokatorów, Alfred Dubanowsky, powiedział, że w latach 2005 - 2007 wynajmował pokój na Ybbstrasse 40. Mówił, że między wynajmującymi a gospodarzem był układ, żeby nie wchodzić do piwnicy, nie fotografować itd. pod groźbą wymówienie stancji. Dubanowsky twierdzi, że widział syna Josefa Fritzla, który wchodził do piwnicy. Mówił też, że słyszał krzyki stamtąd, ale gospodarz uspokajał go, że to tak "huczy" ogrzewanie.

W pomoc ofiarom tego bestialskiego czynu włączyła się Natascha Kampusch, 20-letnia Austriaczka, która została uprowadzona 10 lat temu w drodze do szkoły a 2 lata temu udało się jej odzyskać wolność. Obiecała Elisabeth wsparcie finansowe i duchowe.

Materiał opracowany na podstawie Kronenzeitung, Franfurte Allgemeine Zeitung, Bild, ORF, Der Standard, Die Welt, Die Zeit, CNN

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dobrze to ujęłaś, "ten ktoś". Też jestem w trakcie czytania tej książki i to, w jaki sposób Marsh i Pancevski opisali Fritzla i jego psychikę wywołuje u mnie bardzo skrajne emocje... Wyłania się tu obraz kogoś, kto budzi odrazę na przemian z agresją i obrzydzeniem... Traumatyczna lektura, ale polecam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie sięgnęłam po książkę "Zbrodnie Josefa Fritzla - analiza faktów" - wstrząsającą swoją drogą. I szukając więcej informacji o tym kimś - dotarłam tu. Ciekawe opracowanie. Interesująco napisane :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.05.2008 10:30

Dobrze opracowane (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.