Facebook Google+ Twitter

Potyczki językowe Eugeniusza Błonda

Dzięki Akademii Języka Polskiego mamy szansę sprawdzić, czy mówimy i jak mówimy po polsku. Na stronie internetowej www.akademiajezykapolskiego.pl czeka na nas Eugeniusz Błond, który przemówi nie tylko do dzieci.

 / Fot. Screen z www.akademiajezykapolskiego.plStrona Akademii Języka Polskiego działa od 19 kwietnia 2009 roku, adresowana jest przede wszystkim do młodzieży i dorosłych. Tych ostatnich zachęca do udziału w akcji „Rozmawiaj z dzieckiem po polsku”.

A po polsku znaczy tu tyle, co poprawnie, używając czystego języka. Na stronie znajdziemy propozycje ćwiczeń dostosowane do wieku dziecka, a także metody, jak wyplewić zakorzenione już błędy.

Narodowy Test Języka Polskiego jest rodzajem ogólnopolskiego sprawdzianu praktycznych umiejętności posługiwania się językiem ojczystym. Składa się z 11 zadań, na których rozwiązanie przewidziano 30 minut. Wynik testu wraz z poprawnymi odpowiedziami ciągu kilku dni zostają wysłane na podany przez uczestnika adres e-mailowy.
Ponadto na stronie opublikowano wyniki zbiorcze, które pokazują, że choć niektóre zadania nie przysporzyły większych trudności, to poprawnego rozwiązania przez wszystkich uczestników nie zanotowano w żadnym przypadku.

Przed przystąpieniem do testu można zapoznać się z umieszczonymi na stronie wykładami akademickimi AJP, które odbyły się w latach 2008-2009 w Opolu, Katowicach, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu. Pomocna może okazać się również poradnia językowa,
w której eksperci rozwiązują niemal wszystkie współczesne wątpliwości w posługiwaniu się językiem mówionym i pisanym. Na stronie znajdują się też odnośniki do bezpłatnych słowników internetowych, w których sami możemy sprawdzić pisownię bądź odmianę trudnego dla nas słowa.

Barwna grafika strony, postać Eugeniusza Błonda i komentarz prof. J. Bralczyka do językowych wpadek bohatera zapadają w pamięć, zdają się uczyć poprzez zabawę. Nowości pojawiające się w poradni sygnalizowane są w bocznym menu, dlatego warto tu systematycznie zaglądać, aby nic nie umknęło naszej uwadze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Niestety masz rację.. Dlatego też ciekawym pomysłem były swego czasu spoty telewizyjne "reklamujące" poprawność językową.. Nie wiem, czy jeszcze są, bo chwilowo żyje bez TV:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super!

Ale wiesz co, Moniko.. Zauważyłam, że najbardziej chętni do nauki poprawnej polszczyzny są ci, którzy już taką wiedzę posiadają, mówią czysto i piszą prawie bezbłędnie :)

Natomiast ci, którym przydałoby się troszkę poprawności językowej, nie czują takiej potrzeby ;p

Życie bywa przewrotne.. Ludzie też.. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.